Jihočeský hejtman Kuba odvolal kalamitní stav. Silnice jsou sjízdné, dodávky proudu i tepla obnovené

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) odvolal k 18.00 kalamitní stav v Jihočeském kraji. Stav platil od sobotního rána kvůli sněhu. Silnice jsou sjízdné, dodávky proudu i tepla obnovené. Za největší problém teď označil hejtman odklízení sněhu. Kalamitní stav vyhlásil Kuba v sobotu ráno. Oddělení krizového řízení kraje situaci na jihu Čech monitoruje a žádný závažný problém nyní nezjistilo.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava v zimě (ilustrační foto)

Za zásadní úkol pro příští dny označil Kuba odklízení velkého množství sněhu z veřejných míst. (ilustrační místo) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Naši silničáři dělají maximum pro to, aby stihli vyčistit co největší úsek komunikací před očekávanými nočními mrazy. Předpověď na noc a pondělí je až minus 14 stupňů Celsia, což bude odklízení komplikovat,“ uvedl hejtman. Zároveň požádal obyvatele, aby byli opatrní kvůli sněhu a rampouchům padajícím ze střech.

Meteorologové zrušili výstrahu před sněhem, nově varují před mrazy. V pondělí bude až minus 16 stupňů

Číst článek

V sobotu napadlo místy v kraji až tři čtvrtě metru sněhu, byly problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, tisíce odběratelů EG.D neměly elektřinu. Firma EG.D dnes odpoledne dodávky proudu všem obnovila.

Bez tepla a teplé vody byly v neděli  kvůli výpadkům proudu asi polovinu dne desítky tisíc lidí v Českých Budějovicích. Teplárna dodávky obnovila odpoledne.

Všechny silnice jsou od rána sjízdné. Vyplývá to z informací energetiků, teplárny a silničářů. Jihočeští hasiči v neděli zatím odklidili 32 spadlých stromů a vyprostili z příkopů čtyři auta včetně jednoho sypače. V sobotu za stejnou dobu měli 300 zásahů, uvedli před 17.00 na facebooku.

Za zásadní úkol pro příští dny označil Kuba odklízení velkého množství sněhu z veřejných míst. Mráz může jeho likvidaci komplikovat. „Ten objem sněhu je velký a prosím všechny, aby chápali, že to bude komplikované,“ uvedl už dopoledne Kuba. Také poděkoval všem, kteří s kalamitou pomáhali. Jmenoval silničáře, hasiče, energetiky, pracovníky firem, jež se podílejí na odklízení sněhu v jihočeských městech, řidiče MHD a krajských autobusů.

V noci na pondělí klesnou teploty v kraji k minus deseti až k minus 13 stupňům Celsia, při menší oblačnosti a uklidnění větru i k minus 15 stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi meteorologů. Přes den bude v kraji od minus pěti k minus dvěma stupňům Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme