Jižní Morava se chystá na příjezd dobrovolníků, ubytovat by se měli mimo poničená místa

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá dobrovolníky, kteří se o prodlouženém víkendu chystají přijet pomáhat do míst postižených tornádem, aby si zajistili vlastní ubytování někde mimo zasaženou oblast. V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální, řekl v pátek po jednání krizového štábu hejtman. Na dobrovolníky se připravuje také policie, bude organizovat dopravu.

Podivín (Břeclavsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid na jižní Moravě je v plném proudu

„Dobrovolnická pomoc bude hodně směřována do okolí obcí, kde jsou velká území zasypána sutí a předměty, které tam odneslo tornádo. Někdy jde o opravdu velké kusy,“ uvedl Grolich (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zatím vůbec netušíme, kolik lidí sem přijede. Ale i kdyby to bylo 5000 dobrovolníků, tak se to podobá návštěvnosti nějakého hudebního festivalu. Stejně jako ani hudební festival nezorganizujete za dva dny, tak ani my nemůžeme zajistit pro takové množství lidí zázemí,“ zdůraznil hejtman. Dodal, že není možné vedení postižených obcí takovými věcmi zaměstnávat víc, než je nutné.

Tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku bylo nejsilnější v historii Česka. Meteorologové mu přiřadili stupeň F4

Číst článek

Podle Grolicha je možné na místo dorazit i bez předem domluvené práce. „Potřeba jsou v tuto dobu hlavně řemeslníci pro práci na střechách a pro zednické práce, ty vítáme samozřejmě úplně nejvíc,“ řekl Radiožurnálu.

Za ideální označil postup, kdy dobrovolníci ráno přijedou na odstavná místa v Břeclavi nebo Hodoníně. Autobusy brněnského dopravního podniku je dopraví tam, kde bude pomoc potřeba, odpoledne nebo večer je odvezou zpět k autu a oni se odjedou ubytovat mimo oblast poškozenou tornádem.

V každé z obcí sice malé stanové městečko s hygienickým zázemím vznikne, ale jejich kapacita bude velmi omezená. Místa, kde lze zaparkovat, i stanová městečka by nejpozději od soboty mělo být možné zobrazit na portálu Mapy.cz, uvedl hejtman.

Vlastní jídlo a pití

„Vzhledem k tomu, jak rychle postupuje odklízení suti uvnitř obcí, jsou nyní přímo na místě zapotřebí hlavně odborníci ze stavebnictví. Dobrovolnická pomoc bude hodně směřována do okolí obcí, kde jsou velká území zasypána sutí a předměty, které tam odneslo tornádo. Někdy jde o opravdu velké kusy,“ uvedl Grolich.

I proto, že velká část prací se bude odehrávat mimo obce, by si lidé měli zajistit vlastní zásoby jídla a pití.

Lidé poslali obcím zasaženým tornádem miliardu. Nejvíce peněz má sbírka Diecézní charity Brno

Číst článek

S distribucí potravin přímo pro lidi ze zasažených obcí pomáhají humanitární pracovníci. Podle Grolicha každý den obcházejí vesnice a snaží se zjistit, co kdo potřebuje. „Vznikají už i týmy nezávisle na této humanitární pomoci. Jsou to například lidé, kteří se čtyřkolkami naloží věci a objedou ty vesnice. Snaží se pomoci těm nejzasaženějším,“ řekl hejtman.

Na příjezd dobrovolníků se připravuje i policie. Podle mluvčího Bohumila Maláška se policisté chystají na logisticky náročné dny. Dobrovolníky směrují na dvě místa – letiště v Ladné u Břeclavi a do Hodonína, kde jim poradí v logistickém koordinačním centru v kulturním domě. „Připraveny jsou autobusy, které je budou vozit do obcí na konkrétní místa,“ popsal mluvčí.

V oblasti denně pracuje asi 300 policistů, v noci je jich o stovku méně. Vedle dopravy se věnují také hlídkování, zejména v noci. Chrání tak majetek před potenciálním rabováním či krádežemi. „Jak na příjezdu, tak na odjezdu z obcí provádějí kontroly tak, by co nejvíce minimalizovali možnou nezákonnou činnost. V oblasti zatím tyto případy nemuseli řešit. Zatímní ohlášené případy se nakonec vysvětlily jako nedorozumění,“ zdůraznil Malášek.

ČTK, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme