Jména a hesla majitelů datových schránek jsou lépe chráněna před podvodníky

Česká pošta zdokonalila ověřování takzvaných certifikátů, které jsou potřeba ke komunikaci s datovými schránkami. Změny ale proběhly teprve nedávno, do té doby nemusela být jména a hesla majitelů schránek plně chráněna. Podle redaktora serveru Lupa.cz Jiřího Peterky je přitom podvrhnout jakýkoli server poměrně jednoduché.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datové schránky | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

"Vyrobit si vlastní certifikát, který se vydává za někoho jiného, je pro lidi, kteří se v tom vyznají, relativně snadné. Navíc najmout si takového člověka není tak drahé nebo nemožné. Jde tedy spíše o motivaci, jestli chce někdo takovou věc udělat. Zatím jsem tedy nezaznamenal, že by takové pokusy byly, ale potenciální nebezpečí tady existuje," varuje Peterka.

Podle Petra Stieglera z České pošty by si majitelé schránek měli stáhnout takzvaný kořenový certifikát: "Aby se stránky zobrazovaly uživatelům korektně, je potřeba, aby si do svého počítače nahráli tzv. kořenový certifikát. Postup jak tento certifikát nahrát je podrobně popsán na Datové schránky.info."

Certifikát je technicky důležitý ke komunikaci s datovými schránkami. Experti na informační technologie navíc varují, jména a hesla jsou spolu s osobními údaji na internetovém černém trhu stále hodně ceněné.

Elektronické datové schránky mají ulehčit komunikaci s úřady

Zároveň mají nahradit klasickou poštovní korespondenci s obecními, městskými a krajskými úřady. "Když máte počítač a připojení na veřejnou internetovou síť, tak pak to znamená, že nemusíte chodit například pro obálky na poštu, pokud si chcete něco vyřídit se stavebním nebo finančním úřadem, tak už nemusíte nikam chodit. Stačí vám právě datová schránka," upřesňuje mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Zavádění datových schránek je dalším důležitým krokem na cestě k elektronizaci veřejné správy.

Přečtěte si také:
Systém datových schránek má problémy, podle České pošty se daly očekávat
Se zřizováním datových schránek jsou někde problémy
Česká pošta spustila systém datových schránek
Úřady mezi sebou začínají komunikovat elektronicky. Česká pošta spustila datové schránky
Od 1. července se už nebudeme moci vyhýbat doručení soudních obsílek
Nový Bor testuje datové schránky
České Budějovice budou od státu chtít plně hradit provoz datových schránek pro menší obce

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme