Jména aktivních špiónů na internet neunikla, tvrdí Bačinský

Údaje o příslušnících Vojenského zpravodajství na internet neunikly. Podle bezpečnostního ředitele zpravodajství Štefana Bačinského v seznamu předlistopadových špionů, který zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů, není žádný současný agent. Bačinský tak vyvrací informace některých serverů o tom, že na web pronikla i jména aktivních spolupracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

„Musím upřesnit, že se nejedná jen o agenty, ale i o příslušníky. Ani jeden příslušník vojenského zpravodajství nebo spolupracovník vojenského zpravodajství mezi těmito osobami není uvedený,“ řekl Bačinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní ředitel Vojenského zpravodajství Štefan Bačinský v pořadu Stalo se dnes.

„V seznamu jsou lidé, kteří v souladu se zákonem 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek museli být předány Archivu bezpečnostních složek tak, aby došlo k narovnání minulosti,“ poznamenal Bačinský.

Podle pověřeného ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry ale existuje riziko, že zveřejněné informace můžou ohrozit bezpečnost, možná i život, agentů vojenského zpravodajství.

To ale Bačinský odmítá. „Tato možnost je naprosto vyloučená. Ani život, ani bezpečnost těchto příslušníků nebo spolupracovníků není ohrožená,“ řekl Bačinský s tím, že ohroženy nejsou ani zájmy vojenského zpravodajství, ministerstva obrany nebo České republiky.

Podle MF Dnes visela na webu Úřadu pro studium totalitních režimů zhruba čtvrt roku jména agentů vojenské rozvědky, kteří byli v činné službě i po listopadu 89. Jména byla údajně stažena v červnu. A podle všeho kvůli tomuto úniku dat musel být odvolán nejméně jeden diplomat ze zastupitelství v Makedonii.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme