Vláda po 16 letech podpořila profesuru chemika Novotného. Ošťádal, Fajt a Eichler dál čekají

Po 16 letech od chvíle, kdy vědecká rada Univerzity Pardubice navrhla jmenování chemika Ladislava Novotného profesorem, schválila v pondělí tento záměr vláda. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu kabinetu. Proces zdržela informace o prošetřování Novotného podnikání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Pardubice | Foto: Michal Louč | Zdroj: Wikimedia - Creative Commons Attribution | CC BY 3.0,©

Poté, co ho předloni očistil soud, podepsal letos v dubnu jmenovací dekret prezident Miloš Zeman. Vyzval zároveň premiéra Andreje Babiše (ANO), aby tak učinil také. K platnosti profesury je třeba podpisů předsedy vlády a prezidenta.

Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy

Číst článek

Návrh na jmenování Novotného profesorem pro obor analytická chemie předložila Univerzita Pardubice v únoru 2003 ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD). Tehdejší vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) a prezident Václav Klaus obdrželi i dalších 97 návrhů na nové profesory, kteří se jimi stali od 1. května 2003.

Z vládních podkladů vyplývá, že k Novotnému se při jednání kabinetu v dubnu téhož roku objevila výhrada, že daňová správa prošetřuje jeho podnikatelské aktivity. Špidla jeho jmenování následně nepodepsal a kancelář prezidenta potvrdila, že byl ze seznamu nových profesorů vyřazen.

Zproštění obžaloby

Vzhledem k tomu, že se u soudu neprokázalo, že by se Novotný dopustil trestného činu, rozhodl se ho letos v dubnu prezident Zeman profesorem jmenovat. Dopisem z 16. dubna požádal premiéra Babiše o kontrasignaci. Podle ministerstva školství, které nyní návrh opět předložilo vládě, již jmenování Novotného nic nebrání. Úřad proto doporučil premiérovi rozhodnutí prezidenta spolupodepsat.

Zeman k nejmenování Fajta s Ošťádalem: jeden předložil nepravdivé podklady, u druhého vadí ,morální degradace‘

Číst článek

Novotný se v uplynulých letech snažil svého jmenování domoci u různých úřadů. V roce 2010 se o případ začal zajímat tehdejší rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig. Ministerstvo školství mu ale pouze sdělilo, aby se obrátil na úřad vlády.

Novotný o rok později oslovil prezidentskou kancelář, která mu doporučila obrátit se na ministerstvo. Předloni pak Novotný požádal bývalého ministra Stanislava Štecha (ČSSD) o vrácení na seznam kandidátů na profesuru.

Poskytl přitom i podklady, z nichž plyne, že byl od konce roku 2007 nezákonně a nedůvodně stíhán pro podezření z krácení daně a podvodu. V červenci 2017 ho Městský soud v Praze zprostil obžaloby.

Další na jmenování čekají

Na titul již několik let čekají také nejmenovaní profesoři Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy a Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, které v roce 2015 kvůli jejich údajným prohřeškům z minulosti odmítl prezident Zeman.

Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme