Vláda po 16 letech podpořila profesuru chemika Novotného. Ošťádal, Fajt a Eichler dál čekají

Po 16 letech od chvíle, kdy vědecká rada Univerzity Pardubice navrhla jmenování chemika Ladislava Novotného profesorem, schválila v pondělí tento záměr vláda. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu kabinetu. Proces zdržela informace o prošetřování Novotného podnikání.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Pardubice

Univerzita Pardubice | Foto: Michal Louč | Zdroj: Wikimedia - Creative Commons Attribution | CC BY 3.0,©

Poté, co ho předloni očistil soud, podepsal letos v dubnu jmenovací dekret prezident Miloš Zeman. Vyzval zároveň premiéra Andreje Babiše (ANO), aby tak učinil také. K platnosti profesury je třeba podpisů předsedy vlády a prezidenta.

Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy

Číst článek

Návrh na jmenování Novotného profesorem pro obor analytická chemie předložila Univerzita Pardubice v únoru 2003 ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD). Tehdejší vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) a prezident Václav Klaus obdrželi i dalších 97 návrhů na nové profesory, kteří se jimi stali od 1. května 2003.

Z vládních podkladů vyplývá, že k Novotnému se při jednání kabinetu v dubnu téhož roku objevila výhrada, že daňová správa prošetřuje jeho podnikatelské aktivity. Špidla jeho jmenování následně nepodepsal a kancelář prezidenta potvrdila, že byl ze seznamu nových profesorů vyřazen.

Zproštění obžaloby

Vzhledem k tomu, že se u soudu neprokázalo, že by se Novotný dopustil trestného činu, rozhodl se ho letos v dubnu prezident Zeman profesorem jmenovat. Dopisem z 16. dubna požádal premiéra Babiše o kontrasignaci. Podle ministerstva školství, které nyní návrh opět předložilo vládě, již jmenování Novotného nic nebrání. Úřad proto doporučil premiérovi rozhodnutí prezidenta spolupodepsat.

Zeman k nejmenování Fajta s Ošťádalem: jeden předložil nepravdivé podklady, u druhého vadí ,morální degradace‘

Číst článek

Novotný se v uplynulých letech snažil svého jmenování domoci u různých úřadů. V roce 2010 se o případ začal zajímat tehdejší rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig. Ministerstvo školství mu ale pouze sdělilo, aby se obrátil na úřad vlády.

Novotný o rok později oslovil prezidentskou kancelář, která mu doporučila obrátit se na ministerstvo. Předloni pak Novotný požádal bývalého ministra Stanislava Štecha (ČSSD) o vrácení na seznam kandidátů na profesuru.

Poskytl přitom i podklady, z nichž plyne, že byl od konce roku 2007 nezákonně a nedůvodně stíhán pro podezření z krácení daně a podvodu. V červenci 2017 ho Městský soud v Praze zprostil obžaloby.

Další na jmenování čekají

Na titul již několik let čekají také nejmenovaní profesoři Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy a Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, které v roce 2015 kvůli jejich údajným prohřeškům z minulosti odmítl prezident Zeman.

Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme