Ústavní soud je po více než roce opět kompletní. Prezident jmenoval ústavním soudcem Pavla Šámala

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu (ÚS). Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Praha (Aktualizováno: 16:20 20. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenovala na Pražském hradě Pavla Šámala ústavním soudcem.

Prezident Miloš Zeman jmenovala na Pražském hradě Pavla Šámala ústavním soudcem. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Prezident Zeman je přesvědčen o tom, že Šámalův příchod zlepší dynamiku ÚS.

Při ceremoniálu dodal, že se těsně před ním „smířil“ s předsedou ÚS Pavlem Rychetským, protože soud v úterý po třech letech rozhodl o jeho návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů.

Prezident a poslanci ANO se stížností neuspěli, Ústavní soud nechal zákon o střetu zájmů beze změn

Číst článek

„Není podstatné, jaký je rozsudek, to je v kompetenci soudu. Ale jestliže se to projednává tři roky, vzbuzuje to jisté pochybnosti o pracovitosti některých členů Ústavního soudu,“ uvedl prezident.

V neformálním rozhovoru se Šámalem při přípitku pak průtahy s rozhodnutím označil za „šílenou ostudu“. Vyjádřil přesvědčení, že kdyby se něco takového stalo Šámalovi na NS, příslušného soudce by „určitě zabil“. Rychetský je však podle něj na to příliš dobrák. Předtím popřál Šámalovi, aby mu rozhodování kauz netrvalo tři roky. „Hodně zdaru, štěstí a radost z práce,“ uvedl.

Gerloch neprošel

Zeman loni původně místo Musila navrhl jmenovat ústavním soudcem prorektora Karlovy univerzity Aleše Gerlocha, který ale dostal od senátorů jen 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Šámal letos v tajné volbě získal 61 ze 76 odevzdaných hlasů.

Jeho nástup umožní plně obsadit všechny čtyři senáty Ústavního soudu, dosud musel v jednom senátu některý ze soudců zaskakovat. Pravděpodobné je, že bude Šámal zařazen do čtvrtého senátu s Janem Filipem a Josefem Fialou.

Senát schválil nominaci Šámala na ústavního soudce. ‚Rozhodovat kauzy je mým posláním,‘ říká

Číst článek

Expert na trestní právo Šámal nahradil v čele Nejvyššího soudu v lednu 2015 Ivu Brožovou, která podala rezignaci kvůli důchodovému věku. Svou soudcovskou kariéru zahájil u Okresního soudu v Mostě, kde působil od roku 1979 jako předseda senátu.

V roce 1982 odešel na Krajský soud v Ústí nad Labem a v roce 1991 na Nejvyšší soud ČR, ze kterého se v roce 1993 stal Vrchní soud v Praze. U NS v Brně působil jako soudce a předseda senátu trestního kolegia od roku 1993.

Po jeho čtvrtečním přesunu mezi ústavní soudce povede NS do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, jak sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Prezident jmenuje podle zákona šéfa NS na desetileté funkční období z řad jeho soudců. Hrad ale zatím neupřesnil, kdy se tak stane. Když rezignaci oznámila Brožová, Zeman jmenoval Šámala dva dny nato.

Fiala ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedl, že do jmenování nového předsedy předpokládá, že bude zajišťovat běžný chod soudu a kontinuitu jeho každodenní činnosti. „Vylučuji v tomto období jakékoli zásadní a koncepční zásahy do dosavadního bezproblémového chodu Nejvyššího soudu,“ sdělil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme