Pavel hledá nové ústavní soudce. Zatím se setká s možnými kandidáty Baxou a Zemanovou

Z možných adeptů na ústavní soudce se v pondělí prezident Petr Pavel sejde s bývalou šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou a s někdejším předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefem Baxou. Uvedl to na tiskové konferenci. Doplnil, že pozvaní právníci ještě nejsou kandidáty na ústavní soudce. Jména tří vybraných kandidátů chce co nejdříve předložit Senátu, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel v Senátu Parlamentu České republiky

Pavel se sejde s kandidáty na ústavní soudce (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S těmito dvěma budu dnes mluvit, ale nejsou to stále ještě kandidáti, jsou to lidé, kteří zatím byli doporučeni konzultačním týmem. Po té dnešní schůzce se mnou se rozhodneme, jestli zároveň budou kandidáti a jestli jejich jména pošleme do Senátu,“ řekl v pondělí Pavel.

Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u NSS.

„Pan prezident mne pozval k rozhovoru. Předpokládám, že tématem bude možnost kandidovat do funkce ústavního soudce. Kdyby mi to pan prezident nabídl, tak bych to samozřejmě považoval za čest a podrobil bych se nominační proceduře,“ řekl ČTK Baxa, který je podle informací Respektu vážným kandidátem na nového předsedu Ústavního soudu.

Pavel představil poradní tým. Bude v něm právník Kysela i ekonom Marek, povede jej podnikatel Richter

Číst článek

Týdeník připomněl, že Pavel už při své prezidentské kampani zmínil, že by Baxu v čele instituce viděl rád.

Zemanová na dotaz ČTK k plánované schůzce nic bližšího neuvedla. „Respektuji žádost kanceláře prezidenta o mediální zdrženlivost. Předpokládám, že se po setkání vyjádří on sám,“ napsala.

Prezident dodal, že o schůzce se Zemanovou a Baxou informoval předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS). „Aby v duchu transparentnosti věděl, co se v tom procesu děje,“ vysvětlil.

Původně Hrad informoval o tom, že se v pondělí Pavel setká se třemi možnými adepty. Prezident nyní upřesnil, že třetí jméno je „teprve v procesu“, a zmínil rodinné i pracovní důvody daného nominanta či nominantky.

Baxa soudí od roku 1984. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského.

Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. V lednu 2003 ho tehdejší prezident Václav Havel jmenoval předsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu. Tím byl Baxa do září roku 2018. Ve veřejných vystoupeních se zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Zemanová je soudkyní od roku 2001. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů.

Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na oblast péče o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky. Ani ona, ani Baxa nebyli v KSČ.

Hledají se tři noví soudci

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května.

Prezident v Senátu po devíti letech: Chtěl bych napravit vztahy našich dvou ústavních institucí

Číst článek

Funkční období brzy vyprší i dalším ústavním soudcům - konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi.

Při výběru dalších nominantů na tato místa chce Pavel vycházet z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

Server Česká justice v pondělí uvedl, že Nejvyšší soud navrhne Pavlovi jako nominanty své soudce Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Podporu Nejvyššího soudu má i Robert Fremr z pražského vrchního soudu a šéf středočeského krajského soudu Ljubomír Drápal.

NSS pak doporučí primárně svou místopředsedkyni Barbaru Pořízkovou a k úvaze předloží také jména soudců Tomáše Langáška, Zdeňka Kühna, Filipa Dienstbiera, Michala Bobka a Petra Mikeše, napsal server.

Dodal, že „jako samozřejmou“ bere NSS podporu pro svého bývalého předsedu Baxu. Toho vybrala jako vhodného kandidáta také Soudcovská unie, společně se svým šéfem Liborem Vávrou a jeho předchůdkyní Zemanovou. Městský soud v Praze navrhl svou místopředsedkyni Veroniku Křesťanovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme