Česko má novou vládu. Prezident Zeman jmenoval Babišův druhý kabinet, bez Pocheho

  • Česko má novou vládu v čele s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem. Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval třináct ministrů, europoslanec Miroslav Poche nominovaný na ministra zahraničí mezi nimi nebyl.
  • Řízením ministerstva zahraničí pověřil prezident Zeman prvního místopředsedu vlády, ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka.
  • Prezident vládu jmenoval v Den památky obětí komunistického režimu. Babiš i Hamáček se za to omluvili.
  • Hlasování o důvěře pro nový koaliční kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM se má konat 11. července.
  • Nový kabinet už má také za sebou první jednání. Mluvčí vlády je nově Petra Doležalová. Změní se i obsazení funkce vedoucího Úřadu vlády.
  • Ve čtvrtek ráno uvede Babiš do úřadu ministry zahraničních věcí a obrany. Zbylé dva nováčky do funkcí doprovodí v pátek.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 23:00 27. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou vládu v čele s premiérem Andrejem Babišem osm měsíců po sněmovních volbách. Europoslanec Miroslav Poche se nakonec ministrem zahraničí skutečně nestal. Vedením diplomacie je zatím poveřěn šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. 

Prezident také podle svých slov přijde 11. července podpořit novou vládu při hlasování o důvěře do Poslanecké sněmovny.

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo ve druhé Babišově vládě

Číst článek

Poche se už v úterý večer rozhodl, že na jmenování vlády nepůjde. „Na Hrad se nechystám, protože pan prezident jasně ve svých mediálních vyjádřeních deklaroval, že mě nechce ministrem zahraničních věcí jmenovat, a zároveň jsem neobdržel žádnou oficiální pozvánku,“ řekl pro Radiožurnál.

Na čtvrteční uvádění ministra do úřadu ale jít chce.

„Mluvili jsme o tom s Janem Hamáčkem, který by měl být, pokud by mě pan prezident nejmenoval, pověřen výkonem té funkce, a měli bychom tam být spolu,“ doplnil.

Nový kabinet už má za sebou také první jednání na Úřadu vlády ve Strakově akademii, kam se ministři vydali hned po jmenování na Pražském hradě. Prvním místopředsedou vlády se stal šéf ČSSD a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček. 

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo ve druhé Babišově vládě

Číst článek

Ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO se pak z pozice prvního vicepremiéra posunul na post řadového místopředsedy vlády. Ministryně spravedlnosti Taťána Malá z ANO bude předsedkyní legislativní rady.

Mluvčí vlády ANO a ČSSD je nově Petra Doležalová. Dosud pracovala jako redaktorka televize Prima, byla také herečkou a dříve působila i v Českém rozhlasu. Doležalová nastupuje místo Barbory Peterové, která byla mluvčí vlády 195 dnů.

Změní se i obsazení funkce vedoucího Úřadu vlády, kterou dosud zastával Radek Augustin. Zatím byla pověřena výkonem funkce Tünde Barthová.

Odpoledne Babiš uvádí do úřadů čtyři ministry, a to ministry vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka, zemědělství Miroslava Tomana za ČSSD, průmyslu Martu Novákovou za ANO a kultury Anotnína Staňka z ČSSD. Zbylé uvede do úřadů do konce týdne.

Důvěra 11. července?

Nový kabinet také bude muset do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Premiér Andrej Babiš počítá, že jeho kabinet předstoupí před poslance 11. července. Pro získání důvěry potřebuje 101 hlasů z dvousetčlenné sněmovny.

Zda vláda důvěru opravdu dostane, zatím není jisté. Při hlasování bude spoléhat na podporu komunistů, kteří ale o toleranci kabinetu definitivně rozhodnou až v sobotu.

KSČM zatím vydala na toto téma informační embargo a podle serveru iDNES.cz jsou komunisté na Babiše naštvaní, protože nedrží slovo.

„Když odcházím ve čtvrtek o tři čtvrtě na osm večer ze schůzky s Andrejem Babišem, on nic neřekne a druhý den se dozvím, že ministryní spravedlnosti má být Taťána Malá, tak jsem překvapen. Nezpochybňuji její vzdělání, ale že se to ani nedozvím,“ vadí Filipovi.

Jmenování vlády v den popravy Horákové

Podporu komunistů, kteří budou mít vliv na vládu poprvé po 29 letech od pádu minulého režimu, kritizují především zástupci pravicové opozice. Vláda navíc byla jmenována v Den památky obětí komunistického režimu. V tento den před 68 lety popravil komunistický režim po politickém procesu Miladu Horákovou.

Jmenování vlády na den památky obětí komunismu? ‚Omlouvám se, nebyl to úmysl,‘ řekl Babiš

Číst článek

Řada opozičních politiků tak výběr termínu pro jmenování vlády kritizovala. Někteří z nich se pak zúčastnili i pietních akcí. Babiš i Hamáček se za termín omluvili.

„Pan prezident si datum nevybral. Navrhl buď úterý, nebo středu. A v úterý jsme ještě nebyli připraveni, protože zasedaly poslanecké kluby,“ vysvětloval ve středu na tiskové konferenci po prvním jednání nové vlády premiér Andrej Babiš.

A zároveň připojil omluvu. „Určitě mě to mrzí, že to je dnešní datum. Určitě je potřeba připomínat, co se v minulosti stalo,“ uvedl. „Není v tom žádný úmysl, je to shoda okolností, která mě mrzí. Já se za to všem omlouvám. Nebyl za tím žádný špatný úmysl,“ uvedl.

Jmenování vlády na Den památky obětí komunistického režimu připadlo podle šéfa ČSSD a ministra vnitra a zahraničí Jana Hamáčka kvůli tomu, že všichni měli čas.

Ke kompetenční žalobě na prezidenta nevidí Babiš důvod. Diplomacii by mohl vést dočasně Hamáček

Číst článek

„Termín vznikl na základě možností jednotlivých aktérů. Jediným důvodem bylo opravdu to, že dnes v devět hodin měl prostor jak prezident republiky, tak pan premiér. Nic jiného v tom nebylo,“ podotkl Hamáček. „Mě to samozřejmě také mrzí. Určitě bychom byli raději za jiné datum,“ dodal.

Server iROZHLAS.cz požádal o reakci také prezidenta Miloše Zeman. Žádnou odpověď od mluvčího hlavy státu Jířího Ovčáčka ale dosud nedostal.

Jmenování první vlády, která je přímo podporována komunisty, v den obětí komunismu je symbolické. Považujeme to za výsměch obětem komunistického režimu,“ řekl novinářům šéf STAN Petr Gazdík. 

Podle šéfa ODS Petra Fialy je zvolení termínu politicky nevkusné. Trošku jsme doufali, že se aktéři chytnou za nos. Aby byla polokomunistická vláda, která se bude poprvé opírat o komunisty, jmenována v den popravy Milady Horákové, je něco symbolicky mimořádně špatného a politicky nevkusného," uvedl Fiala. 

Druhá vláda Andreje Babiše

  • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
  • Ministerstvo dopravy: Dan Ťok (za ANO)
  • Ministerstvo školství: Robert Plaga (ANO)
  • Ministerstvo financí: Alena Schillerová (za ANO)
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu:  Marta Nováková (za ANO)
  • Ministerstvo spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
  • Ministerstvo zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
  • Ministerstvo obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
  • Ministerstvo životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
  • Ministerstvo pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
  • Ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí: Jan Hamáček (ČSSD)
  • Ministerstvo kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
  • Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)

Anna Jadrná, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme