Hamáček převzal ministerstvo zahraničí. Poche stále věří, že může stanout v čele resortu

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš uvedl ráno do úřadů ministry zahraničních věcí a obrany. Vedení české diplomacie se ujal šéf ČSSD Jan Hamáček, který je také ministrem vnitra. A byl u toho i Miroslav Poche. Ministerstvo obrany si převzal Lubomír Metnar za ANO. Babiš následně odletěl na summit Evropské rady do Bruselu, kde budou prezidenti a premiéři osmadvacítky jednat o migraci.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:37 28. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček a Andrej Babiš | Zdroj: čt24

Druhou vládu premiéra Andreje Babiše jmenoval prezident Miloš Zeman ve středu ráno. Do čela úřadů poté Babiš uvedl čtyři ministry. Zbylé čtyři nováčky do funkcí doprovodí ve čtvrtek a v pátek.

‚Chci ukázat, že nejsem vítač, sluníčkář ani amatér.‘ Poche nepokládá spor s Hradem za ukončený

Číst článek

Předseda ČSSD Jan Hamáček se den po nástupu do čela ministerstva vnitra ujal řízení resortu zahraničních věcí. Nejde podle něj o standardní situaci, úřad má přesto fungovat plnohodnotně.

Na ministerstvu zahraničí byl ráno také neúspěšný kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche z ČSSD. Věří, že se stále může stanout v čele resortu. „Budu se snažit ukázat, že nejsem ani vítač, ani sluníčkář, ani amatér,“ řekl.

Nový ministr obrany Lubomír Metnar, který také převzal resort ve čtvrtek ráno, se chce zaměřit na problematické rozjednané zakázky české armády, tedy zejména na nákup vojenských radarů a víceúčelových vrtulníků. V minulém Babišově kabinetu vedl Metnar ministerstvo vnitra.

Premiér Andrej Babiš ani ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček nevysvětlili okolnosti jmenování nového kabinetu a sporu o Miroslava Pocheho. Předseda vlády zopakoval, že prezidentu Miloši Zemanovi předal pouze jeden seznam s navrhovanými ministry. Dříve uvedl, že na něm byl kandidát ČSSD na šéfa diplomacie Miroslav Poche.

Česko má novou vládu. Prezident Zeman jmenoval Babišův druhý kabinet, bez Pocheho

Číst článek

Dva vysoce postavené zdroje z Hradu ale měly serveru Aktuálně.cz  potvrdit, že existuje i druhý dopis se jmény ministrů, který premiér poslal z Úřadu vlády, a který ale jméno kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho neobsahoval. 

Pokud premiér navrhl na ministra zahraničí Miroslava Pocheho a prezident ho přesto nejmenoval, mohla být porušena Ústava. Zákon uvádí, že prezident republiky jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády.

Podle ústavního právníka Jana Kysely prezident při jmenování vlády vyhověl Ústavě, pokud mu premiér po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva Hamáčka.

Pokud by však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl, a navíc „svévolně" jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo by podle Kysely o vážné porušení Ústavy ze strany prezidenta.

Poche v rozhovoru s IHNED.cz uvedl, že na ministerstvo zahraničí nastoupí jako nehonorovaný politický tajemník. Již dříve řekl, že bude pravou rukou ministra zahraničí Jana Hamáčka. Nového ministra zahraničí by chtěl Hamáček najít v řádu týdnů, maximálně měsíců. 

Druhá vláda Andreje Babiše

 • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
 • Ministerstvo dopravy: Dan Ťok (za ANO)
 • Ministerstvo školství: Robert Plaga (ANO)
 • Ministerstvo financí: Alena Schillerová (za ANO)
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu:  Marta Nováková (za ANO)
 • Ministerstvo spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
 • Ministerstvo zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
 • Ministerstvo obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
 • Ministerstvo životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
 • Ministerstvo pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
 • Ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí: Jan Hamáček (ČSSD)
 • Ministerstvo kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
 • Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme