Hamáček pověřil velvyslance, aby nabídli Prahu pro možný summit Bidena s Putinem

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pověřil české velvyslance v USA a Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání prezidentů obou zemí Joea Bidena a Vladimira Putina Prahu. Uvedl to ve středu na twitteru. Vše je podle Hamáčka, který je pověřený řízením ministerstva zahraničí, na začátku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Americký prezident Biden v úterý navrhl svému ruskému protějšku v nadcházejících měsících summit na území třetího státu.

Nabídku na „vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem“ podle zahraničních agentur přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou. Mluvčí Kremlu ve středu ale označil za předčasné úvahy o termínu, místě a možné agendě summitu.

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu, probrali i situaci na Ukrajině

Číst článek

„Zareagoval jsem na oznámení amerického prezidenta Bidena, který vyzval k osobní schůzce s ruským prezidentem Putinem na území třetího státu. Pověřil jsem naše velvyslance ve Washingtonu a Moskvě, aby nabídli jako možné místo setkání Prahu a navázali tím na summit Obama – Medveděv. Vše je ale na začátku,“ uvedl na twitteru Hamáček, který je pověřený řízením ministerstva zahraničí po odvolaném Tomáši Petříčkovi (ČSSD).

Tehdejší prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali v dubnu 2010 na Pražském hradě dvoustrannou smlouvu zpřísňující limity počtu jaderných zbraní.

Podpisu tehdy předcházelo jednání prezidentů na Hradě. Poobědvali též s tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem, diplomaty svých zemí a českými politickými špičkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme