Událost celosvětového významu, píše Zeman k Bidenově zvolení. Politici doufají ve zlepšení vztahů

Joe Biden byl zvolený 46. prezidentem Spojených států amerických a množí se reakce českých i zahraničních politiků, kteří bývalému viceprezidentovi gratulují k volebnímu úspěchu. Vzkaz Bidenovi zaslal už i český prezident Miloš Zeman. „Věřím, že tak jako mnohokrát předtím, i během Vašeho prezidentství společně dokážeme, že Česká republika a USA jsou silní spojenci i dobří přátelé,“ píše v dopise.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:06 7. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden a Kamala Harrisová | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Vzhledem k zásadní roli, kterou sehrává americká demokracie v globální politice, je Vaše zvolení událostí celosvětového významu,“ píše Zeman. „Také proto jsem velmi pozorně sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí.“

Joe Biden vyhrál prezidentské volby, uvedla americká média. Získal hlasy z klíčové Pensylvánie

Číst článek

V dopise vyzdvihl ekonomickou spolupráci mezi Českem a USA. „Spojené státy jsou naším důležitým politickým i ekonomickým partnerem, což ilustruje mj. skutečnost, že USA jsou první destinací českého exportu mimo země Evropské unie,“ připomněl. Podobně jako prezident, tak i premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru gratuloval Bidenovi s očekáváním budoucí spolupráce.

V oficiálním blahopřejném dopise později Babiš zmínil, že volby se uskutečnily ve velmi turbulentní době světové pandemie covid-19 a jejích vážných ekonomických dopadů, uprostřed diskusí o budoucí architektuře mezinárodní spolupráce a zároveň v době, kdy je nutné zaujmout jasný postoj k řešení změny klimatu. Američané podle něj vysokou volební účastí jasně ukázali, že si jsou vědomi mimořádné důležitosti voleb a aktivně se zapojili do výběru nejlepšího kandidáta, který je provede nadcházejícími nelehkými časy.

Také podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je vítězství Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové příležitostí k utužení transatlantické spolupráce včetně česko-amerických vztahů. „Z mého pohledu je ta situace jasná. Pro Českou republiku se v zásadě nic nemění. Joe Biden je člověk, který dlouhodobě podporuje silnou transatlantickou linku, takže věřím, že spolupráce bude i nadále velmi dobrá,“ řekl Radiožurnálu.

S gratulací se přidal i vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Nový americký prezident Joe Biden posílí vztahy s Evropou, což je zásadní z bezpečnostního i hospodářského pohledu. Je to zkušený politik, respektovaný mezinárodní vyjednavač,“ napsal na twitteru.

Vylepšení vztahů

S komentáři ohledně zvláštností amerického volebního systému, kdy vítězství nemusí zaručit převaha hlasů, na sociálních sítích Bidenovi blahopřáli i další čeští politici. Vyhrála podle nich slušná kampaň.

„Česká republika je členskou zemí Evropské unie a Joe Biden, aniž by konkretizoval svůj vztah k Česku, tak předem říkal, že chce vylepšit vztahy s tradičním partnerem, tedy Evropskou unií. Já doufám, že z toho bude těžit i Česká republika,“ uvedl k výsledku voleb předseda STAN Vít Rakušan.

Gratulaci připojila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás,“ uvedla.

Bidenovo vítězství je pozitivní zprávou i pro Piráta Jana Lipavského. „Pro Česko a EU to bude znamenat čtyři roky spolupráce na celosvětových výzvách - změna klimatu, regulace technologických firem nebo rostoucí vliv totalitních států,“ napsal Lipavský. 

Volby podle Lipavského znovu ukázaly, jak je americká společnost rozdělená. „Byť vítězstvím Joea Bidena z Bílého domu odejde polarizující rétorika, hluboké neshody přetrvají. Jedním z nejtěžších úkolů nového prezidenta tak bude zahojit rány, které tyto volby ještě prohloubily,“ uvedl.

‚Volby ještě zdaleka nejsou u konce.‘ Trump odmítá přiznat prohru, výsledky napadne u soudu

Číst článek

Reakce ze zahraničí

Německá kancléřka Angela Merkelová pogratulovala demokratu Joeu Bidenovi ke zvolení novým prezidentem Spojených států. Učinili tak i vicekancléř Olaf Scholz či ministr zahraničí Heiko Maas. Ten na twitteru napsal, že Berlín se těší na spolupráci s novou americkou vládou.

„Upřímně blahopřeji! Americké občanky a občané rozhodli. Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických,“ uvedla Merkelová v tiskovém prohlášení. „Ze srdce mu přeji štěstí a úspěch a gratuluji také Kamale Harrisové ke zvolení první viceprezidentkou země,“ dodala kancléřka.

„Američané si vybrali svého prezidenta. Gratulace Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Máme toho hodně na práci, abychom se postavili současným výzvám. Pracujme společně!“ blahopřál na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. I britský premiér Boris Johnson uvedl, že se těší na úzkou spolupráci s Bidenem, a USA označil za nejdůležitějšího spojence Británie.

Bidenovi gratulovali i další světoví lídři jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský prezident Andrzej Duda či prezidenti Egypta a Libanonu. Premiéři Kanady Justin Trudeau, Španělska Pedro Sánchez či Itálie Giuseppe Conte rovněž napsali, že se těší na spolupráci.

Gratulace Evropské unie

„Gratulace Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové. Evropská unie je připravená na silné transatlantické partnerství. Covid-19, multilateralismus, klimatická změna a mezinárodní obchod jsou některé z výzev, které chce (s Amerikou) Evropa společně řešit,“ napsal na twitteru předseda Evropské rady Charles Michel. 

Michel se v oficiálním prohlášení zatím vyhnul gratulaci ke zvolení prezidentem a Bidenovi blahopřál jen za zisk dotatečného počtu volitelů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na twitteru uvedla, že se těší na vzájemnou spolupráci se zvoleným prezidentem Joem Bidenem. „Vřele gratuluji Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové k vítězství v amerických prezidentských volbách,“ napsala.

onz, mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme