John chce lákat vzdělané cizince na modré karty

Cizinci se špičkovým vzděláním by mohli dostat takzvanou modrou kartu, která by jim umožňovala dlouhodobý pobyt v České republice a opravňovala je k výkonu zaměstnání. O novele pobytového zákona poslanci rozhodují v závěrečném čtení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola cizinců | Foto: Plzeňský kraj

„Lidé s vysokou kvalifikací, o které stojíme, budou mít usnadněný přístup do České republiky, protože jde o to, aby sem nepřicházeli lidi na ty obyčejné, základní práce. Jde o to, aby sem přicházely mozky, lidé s vysokým vzděláním, od kterých se můžeme také něco naučit,“ řekl Radiožurnálu ministr vnitra Radek John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Potřebujeme vzdělané cizince, řekl Radiožurnálu ministr vnitra Radek John

Vedle modrých karet chce novela zavést také tvrdší postihy pro firmy, které zaměstnají cizince na černo, a přesunout kompetence cizinecké policie na ministerstvo vnitra a krajská zastupitelství.

Znamenalo by to, že doklady by cizincům od příštího roku již nevydávala cizinecká policie. Toto opatření kritizují neziskové organizace i opozice. Podle nich vnitro převod agendy z cizinecké policie v tak krátkém časovém úseku nezvládne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec za ČSSD Jaroslav Krákora sdělil Radiožurnálu, proč nesouhlasí s novelou pobytového zákona

Poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD tvrdí, že sociální demokraté normu kvůli této změně nepodpoří: „Je tam prakticky rušení nebo výrazná restrikce cizinecké policie a její začlenění do krajských zpráv. My si myslíme, že to není správné, cizinecká policie by podle mého názoru i názoru ČSSD by měla být ponechána, protože svoji funkci plní.“

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme