John: Kočí mi přijetí úplatku neoznámila

Třetím dnem se soud zabývá údajnou korupční aférou uvnitř Věcí veřejných. Dnes před ním vypovídal předseda strany Radek John. Tvrdí, že Kristýna Kočí mu neoznámila, že dostala od Víta Bárty úplatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U soudu vypovídal Předseda Věcí veřejných Radek John | Zdroj: ČTK

John tak na dotaz soudce při své svědecké výpovědi popřel její včerejší slova, že o údajném úplatku věděl:

„Kdyby mi oznámila úplatek? No jistě, tak bych řekl: Jdi na státní zastupitelství, ať to jde mimo ministerstvo vnitra. Tam tě přijmou s otevřenou náručí. Navíc, pak z nahrávky, když Kristýna Kočí říká: státní zastupitelství má ODS, tak tam by měla velmi vřelé přijetí vzhledem ke svým vztahům s určitou frakcí ODS,“ uvedl John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další den soudního jednání o údajné korupci uvnitř VV shrnuje reportér Martin Drtina

Stranické nahrávání

Podle Johna bylo pořizování skrytých záznamů schůzek ve straně normou.

Předseda poslaneckého klubu Vít Bárta čelí obžalobě z rozdávání úplatků. Poslankyni Kristýně Kočí měl předat půl milionu korun. Ta obálku dala do úschovy notáři. Z přijetí úplatku je obžalovaný bývalý straník Věcí veřejných, poslanec Jaroslav Škárka. Od Bárty dostal 170 tisíc korun. Odmítá, že by si peníze chtěl nechat. S obžalobou nesouhlasí ani Bárta.

„Každý z Věcí veřejných musí počítat s tím, že je nahráván. Jak se ostatně ukázalo, Kristýna Kočí měla nahrávací seriál. Pan Škárka dokonce video studio, jak jsem pochopil. Čili každý člen Věcí veřejných, pokud je ve styku s panem Škarkou, s paní Kočí, s tím musí počítat.“

Škárka chce předat soudu nahrávku, na které mu Bárta předává peníze

Číst článek

Už zítra by měl Jaroslav Škárka předat soudu dosud utajovanou videonahrávku z převzetí obálky s penězi od Víta Bárty. O existenci tohoto záznamu se nikomu předtím nezmínil.

Pokud soud záznam od Škárky skutečně obdrží, předá přístroj s nahrávkou kriminalistickému ústavu. Expertizy pak budou trvat několik týdnů.

Fenomén marketingu

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Ozvěnách dne poznamenal, proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou primárně poškozuje Věci veřejné. „A dokonce si myslím, že poškození Věcí veřejných může být oživující pro český politický systém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad významem soudního procesu se zamyslel politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

„Protože strana VV to je strana nového typu, strana marketingová, strana, kde je v pozadí nějaký podnikatel, nějaký kapitál a navenek, spíše jako herci, vystupují politici a předsedové. Tento fenomén marketingové politické strany je pro český politický systém velmi nebezpečný.“

Mlejnek se domnívá, že pokud soud ‚poničí‘ ideu takovýchto stran, nebo zvýší ostražitost voličů před obdobnými stranami, mohlo by to politickému systému prospět.

„Samozřejmě jsou tím ohroženy i zavedenější strany. To není tak černobílé, že všechno to odposlouchávání, korupce - potenciální i reálná - je jenom ve Věcech veřejných. To se samozřejmě dotýká všech politických stran,“ připomněl Mlejnek.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme