John nebude přesvědčovat odbory, aby demonstraci odvolaly

Ministr vnitra a předseda Věcí Veřejných Radek John se ještě dnes odpoledne sešel s vysokými policejními důstojníky a také se zástupci odborářů, kteří na zítřek chystají velkou demonstraci na protest proti mzdovým škrtům. Přesvědčovat je, aby od demonstrace upustili, John neplánuje. Schůzka už trvá několik hodin. Žádné výsledky zatím nepřinesla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John a policejní prezident Oldřich Martinů před začátkem jednání.

Ministr vnitra Radek John a policejní prezident Oldřich Martinů před začátkem jednání. | Zdroj: ČTK

Setkání se zúčastní vedení ministerstva vnitra a policie, krajští policejní ředitelé a ředitelé celorepublikových útvarů s vedením Nezávislého odborového svazu policie a předsedkyní odborů státní správy.

„Sám bych šel do demonstrace jako první. To je demonstrace proti minulým vládám, které zadlužily tuto zemi tak, že teď není na platy. A kdyby demonstrace měla ten smysl, že se najde 8,3 miliard, tak bych šel v čele. Demonstrace je regulérní,“ podotkl ještě před jednáním ministr vnitra John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra a předseda Věcí Veřejných Radek John v poledních Ozvěnách dne.

Resort má příští rok uspořit na mzdách přes jednu a půl miliardy korun. Policisté nebo hasiči proto varují, že by se to mohlo promítnout i do akceschopnosti jejich jednotek, tedy i do bezpečnostní situace v zemi.

„Ve chvíli, kdy vláda rozhodne, že do resortu ministra vnitra přijde o 8,3 miliardy méně, tak je logické, že nepůjde dělat všechno, co se předtím dělat dalo. Ale budeme se opravdu snažit, aby nebyla narušena bezpečnostní situace,“ poznamenal John.

Z Unie bezpečnostních složek nicméně zaznělo varování, že se možná nespokojí s demonstracemi a mohla by přejít k akcím občanské neposlušnosti nebo ignorovat pracovní úkoly. Podle Johna se ale jedná o výhružky. „Nemyslím si, že tyto vyděračské akce jsou myšleny vážně.“

Demonstrace je podle něj nicméně hlavně o tom, aby se nesahalo žádným způsobem na platy. „Ale stát žádné peníze nemá. Kdyby odboráři věděli, kde je 8,3 miliard, tak půjdu první v čele manifestace. S tím se nedá nic dělat, ale dělat se dá ještě s tím, co nenašla naše expertní komise a získat tím peníze na odměny,“ řekl ministr.

Připomněl, že se jedná asi o šesté nebo sedmé jednání mezi ministerstvem a odbory. „Dostávám od řady policistů a hasičů návrhy úspor. Proto jsme pozvali i odboráře z celé republiky, abychom se bavili o tom, kde je možné neplýtvat. Jako jedinému resortu se nám podařilo vyjednat, že škrt nebude 10,5 miliardy ale 8,3 miliard,“ dodal John.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme