John Prescott nastínil v Praze priority britského předsednictví EU

Velká Británie přebírá v pátek 1. července předsednictví Evropské unie. I kvůli tomu byl dnes na oficiální návštěvě České republiky vicepremiér Spojeného království John Prescott, který do Prahy zamířil v rámci cesty po zemích Visegrádské čtyřky. Jeho jednání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou se týkala hlavně aktuální situace v Evropské unii, návrhu finanční perspektivy pro období 2007-13 a pochopitelně i priorit britského předsednictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Prescott | Foto: ČTK

Po dvojím odmítnutí takzvané evropské ústavy a krachu jednání o unijním rozpočtu musí "pětadvacítka" stanovit priority pro další období. Jak ale prohlásil šéf české diplomacie Cyril Svoboda, o krizi samotné Evropské unie nemůže být ani řeči.

"Je naprosto jasné, že proces ratifikace není mrtvý, že není mrtvá ani smlouva a že debata nebo krize není krize Evropské unie, ale může to být maximálně debata nad novými výzvami, které jsou v oblasti rozpočtu Evropské unie. Já jsem přesvědčen, že i naše země bude na tuto debatu připravena."

Velká Británie jako priority svého předsednictví stanovila větší angažovanost v zahraniční politice, větší investice do vědy, výzkumu a školství i snížení dotací zemědělcům. Londýn je podle vicepremiéra Johna Prescotta i pro přijímání dalších členů do Unie.

"Samozřejmě budeme podporovat rozšíření Evropské unie o další země. Doufáme, že dojdeme v této i dalších otázkách ke shodě, a i kvůli tomu jednáme s novými členy, jaký oni mají názor na existující problémy."

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme