John Prescott nastínil v Praze priority britského předsednictví EU

Velká Británie přebírá v pátek 1. července předsednictví Evropské unie. I kvůli tomu byl dnes na oficiální návštěvě České republiky vicepremiér Spojeného království John Prescott, který do Prahy zamířil v rámci cesty po zemích Visegrádské čtyřky. Jeho jednání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou se týkala hlavně aktuální situace v Evropské unii, návrhu finanční perspektivy pro období 2007-13 a pochopitelně i priorit britského předsednictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Prescott | Zdroj: ČTK

Po dvojím odmítnutí takzvané evropské ústavy a krachu jednání o unijním rozpočtu musí "pětadvacítka" stanovit priority pro další období. Jak ale prohlásil šéf české diplomacie Cyril Svoboda, o krizi samotné Evropské unie nemůže být ani řeči.

"Je naprosto jasné, že proces ratifikace není mrtvý, že není mrtvá ani smlouva a že debata nebo krize není krize Evropské unie, ale může to být maximálně debata nad novými výzvami, které jsou v oblasti rozpočtu Evropské unie. Já jsem přesvědčen, že i naše země bude na tuto debatu připravena."

Velká Británie jako priority svého předsednictví stanovila větší angažovanost v zahraniční politice, větší investice do vědy, výzkumu a školství i snížení dotací zemědělcům. Londýn je podle vicepremiéra Johna Prescotta i pro přijímání dalších členů do Unie.

"Samozřejmě budeme podporovat rozšíření Evropské unie o další země. Doufáme, že dojdeme v této i dalších otázkách ke shodě, a i kvůli tomu jednáme s novými členy, jaký oni mají názor na existující problémy."

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme