John skončil ve sněmovních výborech. Kvůli angažmá v médiích byl odvolán

Poslanecká sněmovna dnes na návrh TOP 09 a Starostů odvolala předsedu Věcí veřejných Radka Johna z bezpečnostního i mandátového a imunitního výboru. Důvodem byl jeho návrat k novinářské práci a obava, že při ní bude využívat utajované informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek John na celostátní konferenci Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

„Radek John veřejně oznámil, že se stává investigativním novinářem a my vidíme zásadní střet v práci novináře a poslance, notabene předsedy bezpečnostního výboru a člena mandátového a imunitního výboru, kde se dostává ke spisu o jednotlivých případech,“ zdůvodnil návrh na Johnovo vyškrtnutí z funkcí předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

„Není možné, aby to nebylo v konfliktu zájmu s tím, co chce Radek John dělat. Měl by si vybrat. Podle mě by měl odstoupit i jako poslanec,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvislosti odvolání Radka Johna ze sněmovních výborů kvůli návratu do médií jsme rozebrali s komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem.

Opozice byla proti odvolání Radka Johna. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka obvinil koalici, že si vyřizuje účty s nepohodlnými poslanci a chce zvrátit poměr hlasů v obou výborech, kde měla dosud opozice převahu.

„Domnívám se, že prohlášení Radka Johna o tom, že se chystá vrátit k novinařině, bylo použito jako záminka pro to, aby vládní koalice změnila poměr sil ve dvou výborech. Protože potom, co VV odešly do opozice, vládní koalice ztratila většinu v bezpečnostním výboru a ztratila většinu i v mandátovém a imunitním výboru,“ řekl.

Také podle Johna se jej koalice snaží zbavit právě kvůli tomu. Upozornil, že opozice nyní ztrácí poslední možnosti, jak dohlížet na nezávislost policie.

„Snaha odvolat mě z tohoto výboru byla snaha zrušit poslední kontrolní baštu poté, co ODS získala kontrolu nad ministerstvem vnitra prostřednictvím svého nominanta a co získala kontrolu na GIBS prostřednictvím svého nominanta,“ uvedl.

Do politiky vstoupil Radek John v roce 2009 jako šéf Věcí veřejných. Od roku 2010 je členem Poslanecké sněmovny. V červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády, v dubnu 2011 byl z postu ministra odvolán, na funkci místopředsedy vlády měsíc poté rezignoval. V prosinci 2011 ho koalice jmenovala do čela sněmovního bezpečnostního výboru. Minulý týden ohlásil návrat do médií. V souvislosti s tím se rozhodl odejít z čela VV.

„Poslední bod, ze kterého šlo hájit nezávislost policie a kontrolovat, nakolik se ODS vměšuje do činnosti orgánů činných v trestním řízení, byl bezpečnostní výbor a v této chvíli jsem byl vytlačen i z něj,“ řekl John.

„Kdybychom si chtěli vyřídit účty, učiníme tak hned potom, co Věci veřejné odešly z koalice. Nic takového jsme nedělali. Udělali jsme to teď, když se Radek John stal investigativním novinářem,“ brání se Gazdík.

Radek John si podle Gazdíka evidentně hledá cestu ven z politiky, protože tuší, že v politice nemá do budoucna své místo. Snaží se proto získat finanční prostředky ještě novinařinou a dostává se tím do obrovsky schizofrenní pozice.

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že nad funkcemi Radka Johna visel Damoklův meč od chvíle, kdy se Věci veřejné staly letos v dubnu opoziční stranou.

„Nedlouho před tím pro Johna dokonce vymysleli funkci. Rozdělili branný a bezpečnostní výbor na dva. A do čela bezpečnostního výboru byl postaven právě Radek John. Aby byl odškodněn za to, že od léta 2010 do jara 2011 přišel nejprve o funkci ministra vnitra a posléze o funkci místopředsedy vlády,“ uvedl.

Odvolání předcházela emotivní debata

Odvolání Radka Johna ze sněmovních výborů dnes předcházela více než hodinová emotivní debata plná vzájemných výpadů a ostrých slov. Na dění v sále před Johnovým odvoláním reagovala poslankyně ODS Jana Černochová, která bezpečnostní výbor opustila poté, co se její partner Martin Červíček stal policejním prezidentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání Radka Johna ze sněmovních výborů mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu předseda poslaneckého klubu TOP 09 a starostů Petr Gazdík

„Myslím si, že pan John měl stejnou možnost, jakou jsem měla já ve chvíli, kdy někdo začal zpochybňovat to, jestli někdo ve střetu zájmů je nebo není. Tak jsem si to pro sebe vyhodnotila tak, jak jsem si to vyhodnotila, a pokud by pan John uvažoval stejným způsobem, mohli jsme si toto divadlo dnes ušetřit. A myslím, že by to bylo pro všechny včetně pana Johna mnohem lepší,“ řekla.

John nastoupil od listopadu jako vedoucí publicistického oddělení do vydavatelství Empresa Media, kde bude připravovat investigativní pořad pro televizi Barrandov a pracovat pro časopis Týden. Ve sněmovně pak čelil výzvám k odstoupení. Sám to ale za konflikt zájmů nepovažuje.

Renáta Prátová, Věra Pfeifferová, Jan Richter, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme