John ve vládě končí, Klaus ho pozval na Hrad

Předseda Věcí veřejných Radek John oznámil, že končí jako vicepremiér Nečasova kabinetu. Kvůli jeho rozhodnutí ho přijal prezident Václav Klaus a jednal s ním o jeho dalším působení ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus a Radek John Hrad | Zdroj: ČTK

Po čtyřicetiminutovém jednání John z Hradu odjel bez jediného slova. Václav Klaus ještě před setkáním označil vládu za křehké sdružení. Na chystanou rezignaci Johna reagoval slovy, že vypadne-li jeden kamínek, je to zneklidňující.

Radek John po jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných uvedl, že strana trvá na personální rekonstrukci vlády a žádá urychlené jednání koaličních lídrů ve formátu K9.

„Zcela odmítám, aby mi pan premiér zasahoval do personálního výběru mých spolupracovníků nebo mi je opakovaně zpochybňoval, jak se to v uplynulých dnech dělo vůči pánům Michálkovi a Morozovi. Nejde mi však jen o konkrétní jména. Není mi umožněno sestavit tým, na který se mohu plně spolehnout. Nemám ani jistotu, že by se i posléze neobjevovaly další obstrukce a komplikace vůči mému týmu spolupracovníků,“ uvedl John.

Premiér Nečas po skončení schůze poslanecké sněmovny řekl, že o Johnově rezignaci nevěděl a že mu ji John zatím ani nedal. „My jsme se zatím nepotkali, takže mi ji těžko mohl dát,“ řekl Nečas.

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík věří, že Johnův odchod z kabinetu nepovede k další koaliční krizi. „Je to věc mezi ním a premiérem. Já jen věřím, že odchod Radka Johna nezpůsobí další roztržku v koalici. Česko potřebuje stabilitu, lidi to už štve, od nás politiků chtějí hlavně klid,“ prohlásil Gazdík.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka Radiožurnálu řekl, že další roztržka mezi koaličními partnery se dala očekávat.

„My jsme upozorňovali na to, že kompromis, kterým premiér vyřešil poslední vládní krizi, nic neznamená, že to není skutečné řešení. Dá se očekávat, že koalice bude procházet dalšími konflikty, problémem je, že na to doplácí společnost,“ upozornil Sobotka.

Také předseda KSČM Vojtěch Filip nevěří, že by koaliční lídři dokázali najít nějaký dlouhodobý kompromis.

Igor Maňour, Martin Drtina, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme