Vakcíny od firmy Johnson & Johnson už jsou v Česku, ve čtvrtek dorazí k praktikům

V Česku už jsou jednodávkové vakcíny proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson. Podle informací Radiožurnálu dorazila zásilka prvních asi 14 tisíc dávek v pátek. Ministerstvo zdravotnictví na základě nejnovějšího stanoviska Evropské lékové agentury rozhodlo, že s vakcínou už tento týden můžou začít očkovat praktičtí lékaři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Johnson & Johnson | Zdroj: Reuters

Prvních 14 400 dávek dostane 288 ordinací praktiků, kteří si vakcínu předobjednali už minulé pondělí. Každý si mohl zarezervovat pouze 50 dávek a původně jim měly dorazit toto pondělí. Čekalo se ale na rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA) k případům vzácných krevních sraženin u osmi lidí z celkového počtu více než sedmi milionů naočkovaných ve Spojených státech.

Přínos převyšuje rizika. EMA našla spojitost mezi sraženinami a vakcínou od Johnson & Johnson

Číst článek

Léková agentura připustila, že mezi případy a vakcínou existuje spojitost a navrhla zařadit krevní sraženiny na seznam nežádoucích účinků. Přínos vakcíny podle ní ale převažuje nad riziky. „Když je vakcínami očkováno tak velké množství lidí, mohou nastat velmi vzácné události, které nebyly identifikovány během klinických testů,“ vysvětlila šéfka EMA Emer Cookeová.

České ministerstvo zdravotnictví na základě tohoto rozhodnutí svolilo k distribuci vakcín do ordinací praktických lékařů. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí resortu Jana Schillerová. Společnost Avenier rozveze vakcíny v příštích dnech.

„Ve středu budou realizovány všechny nezbytné distribuční procesy, včetně ověření pravosti jednotlivých balení v centrální databázi. Dodávky do jednotlivých ordinací napříč Českou republikou jsou naplánovány od čtvrtečního rána,“ upřesnil mluvčí Avenieru Martin Nesrsta.

Dohromady Česko v dubnu dostane přes 38 tisíc dávek vakcíny od firmy Johnson & Johnson, získá je skoro osm stovek ordinací. Na vakcíny vytvořila distribuční společnost Avenier pořadník. Jen za první den si o očkovací látku zažádalo přes 2800 praktických lékařů.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme