Johnův audit ukázal na plýtvání, manipulace a zakázky bez výběrového řízení

Ministr vnitra Radek John (VV) dnes zveřejnil audit generálního ředitelství hasičů, policejního prezidia a Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra. Nejčastějším prohřeškem bylo obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. Audit ukázal, že docházelo k plýtvání, k manipulaci se zakázkami, k rozdělování zakázek tak, aby se nemusel vypisovat tendr a také k personálnímu propojení mezi zaměstnanci ministerstva a vítěznými firmami. Vypisovaly se i zakázky prokazatelně šité na míru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek John (Věci veřejné)

Radek John (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Prověrka se týkala zejména zadávání veřejných zakázek. Audit provedla Ernst & Young Audit, která zvítězila ve výběrovém řízení. Auditoři se zaměřili na prověření hospodaření a nakládání s majetkem v období od 1. ledna 2008 do 30. června 2010 - tedy v době, kdy byl v čele ministerstva vnitra stál Ivan Langer (ODS) a Martin Pecina, dnes poslanec za ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek John.mp3

Radek John přiznal, že se neprověřovaly všechny tendry, ale jen vybrané a také dodal, že některá zjištění poskytlo ministerstvo vnitra přímo orgánům činným v trestním řízení.

Ve výběrových řízeních docházelo k nerovným přístupům firem, zakázkám šitým na míru, k dělení zakázek na zakázky malého rozsahu, ke kartelovým dohodám ohledně nabídek, takže bylo jasné, kdo vyhraje. Nabídky nebyly zasílány v zalepených obálkách, ale byly zasílány mailem, faxem, z toho vyplývá, že byla hned vidět jejich cena. Také se v některých případech shodovala adresa firmy, která se o zakázku ucházela, s adresou zaměstnance ministerstva a podobně.

Například se mělo zbytečně utrácet při projektu P1000, který modernizoval policejní služebny po celém Česku. Policie si najímala na mediální služby soukromé společnosti, i když má v každém okrese tiskového mluvčího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Audit na MV.mp3

Na organizování tiskových konferencí a psaní tiskových zpráv nebyla vyhlášena řádná soutěž, zakázka totiž těsně nedosahovala dvou milionů. Policie ale poptávala tytéž služby ještě dvakrát a vždy zvítězila stejná společnost, EMC.

Projekt P1000 navíc řídil Petr Židek, kterého policie dvakrát vyšetřovala kvůli podezření z korupce. Pro parlamentní listy k tomu řekl: "Já jsem nikdy nevydal ani korunu na zmar.“

Navíc zakázka související s modernizací služeben byla rozdělená na tři menší, a tak se na ni nemusel vypisovat tendr.

Další příklad - společnost Dočista získala v roce 2008 od ministerstva vnitra zakázku v hodnotě 54 milionů korun na praní uniforem bez výběrového řízení. Firma patřila známému tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera, Tomáši Paclíkovi. Podnikatel tvrdí, že zakázku získal v řádné veřejné soutěži. Langer informaci označil za ‚fámu‘ a odmítl spekulace o svém zapojení do případu.

„Dodávky tonerů do tiskáren byly za cenu vyšší, než ceny podle smlouvy nebo podle vítězné nabídky,“ dodává další příklad ministr vnitra Radek John, který už dříve oznámil, že ministerstvo začne od února nad rámec zákona zveřejňovat veškeré informace o veřejných zakázkách úřadu a jemu podřízených organizací. Cílem opatření je zmenšit prostor pro případné úplatkářství.

Ministerstvo vnitra bude zveřejňovat podle Johna všechny zakázky od hodnoty 100 tisíc korun: „Tohle mohli předchozí ministři dávno udělat.“

Pecina: Mě se to netýká

„Mě se z toho netýká nic, možná jen zakázka s tonery. Takové věci se stávají, i když by se stávat neměly. Ministr nemůže uhlídat všechno. Od toho jsou kontrolní orgány a také audity. Na ty velké věci jsme upozorňovali i my, ale protože bylo před volbami, tak to znělo jako předvolební kampaň a nikdo tomu nevěnoval pozornost," říká bývalý minist vnitra a současný poslanec za ČSSD Martin Pecina.

Pecina dále pro Rádio Česko řekl, že ukončil fungování některých nesmyslných projektů a fungování společnosti EMC.

Podle Peciny je zveřejňování zakázek věcí, která se musí připravit, nebude zadarmo a rozhodnout musí politický ministr a ne ministr, který tam je dvakrát na půl roku. „Je to dobrá věc, vítaná, snažil bych se jí zavádět, pokud bych na ni měl více času,“ dodává Pecina.

Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme