Joschka Fischer přijal Zemanovo vysvětlení

Nad očekávání dobře skončila pražská jednání německého ministra zahraničí Joschky Fischera s nejvyššími českými politiky. Šéf německé diplomacie po setkání s premiérem Milošem Zemanem prohlásil, že přijímá vysvětlení jeho nedávných výroků v izraelském tisku, které vyvolaly mezinárodní skandál. Podle Zemana jeho slova zkreslili izraelští novináři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Fischer a M. Zeman

J. Fischer a M. Zeman | Foto: Petra Mášová

Joschka Fischer během jednání s Milošem Zemanem také potvrdil, že Německo podporuje vstup České republiky do Evropské unie a ani jadernou elektrárnu Temelín nepovažuje za překážku našeho členství. Obě země chtějí na historických zkušenostech budovat společnou budoucnost. Zemanova vláda jako gesto dobré vůle navrhuje odškodnění odsunutých sudetských Němců - antifašistů.

"Přijímáme vysvětlení premiéra Zemana, že se ztotožňuje se základy politiky Evropské unie vůči Blízkému východu. Zároveň pevně veřím, že Česká republika jako kandidátský stát samozřejmě respektuje naše kritéria a odsuzuje kolektivní vinu a vyhnání jako nemyslitelný politický prostředek. Za základ česko-německých vztahů považujeme společnou Deklaraci a to, čeho bylo dosaženo. Kromě Fondu budoucnosti existují další organizace, v nichž jsou zastoupeni i sudetoněmečtí odbojáři. Ti pocítili mnoho hořkosti dvojím bezprávím, které zažili a v tomto ohledu jsou slova českého premiéra o jejich odškodnění velice uspokojivá", prohlásil Fischer.

Návrh na odškodnění odsunutých německých antifašistů ale ostře kritizuje předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Ministr zahraničí Jan Kavan v rozhovoru pro německý tisk zdůraznil, že jde zatím o vnitročeskou diskusi a že toto gesto nehodlá realizovat nynější sociálnědemokratická vláda.

Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou velmi dobré - na tom se německý ministr zahraničí shodl s prezidentem Václavem Havlem. Rozvoj vzájemných vztahů podle Havla nemohou narušit ani "barvité výrazy některého politika".

Vysvětlení Zemanových výroků už v úterý uvítala také Evropská unie. Plánovaná státní návštěva Miloše Zemana v Egyptě však byla přece jen odložena. Potvrdil to ministr zahraničí Jan Kavan s tím, že Egypt o odklad premiérovy cesty oficiálně požádal v souvislosti s jeho výroky v izraelském listu Haarec.

Premiér Miloš Zeman trvá na tom, že jeho výroky zkreslili izraelští novináři. List Haarec podle něj nepřesně interpretoval jeho angličtinu. Celou aféru proto považuje za nedorozumění. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu se ale podařilo získat od BBC záznam Zemanova rozhovoru pro izraelskou televizi, kde reportérovi odpovídá takto: Otázka: "Naznačujete, že je tu podobnost mezi Hitlerem, Třetí říší a Arafatem a Palestinskou samosprávou?" Odpověď: "Samozřejmě je".

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvukový záznam inkriminované části rozhovoru

Po pondělních protestech české opozice vyzvali v úterý poslanci KDU-ČSL a Unie svobody premiéra Miloše Zemana, aby kvůli svým výrokům v Izraeli odstoupil z funkce. Koalice je totiž přesvědčena, že Zeman své výroky pronesl vědomě a na chybnou interpretaci se jen vymlouvá. Lidovci a unionisté budou pro svůj záměr hledat podporu u ODS.

ODS však záměr Koalice nepodpoří. Místopředseda občanských demokratů Ivan Langer sice odsoudil Zemanovy výroky, ale jeho odvolání krátce před parlamentními volbami nepovažuje za užitečné.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme