Generál Bečvář: Není jiná alternativa, než být součástí NATO. Je naprosto zbytečné o tom diskutovat

Bez podpory států NATO by česká armáda vydržela v případě napadení půl roku. V rozhovoru pro server novinky.cz to řekl bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle něj je naprosto zbytečné o vystoupení ze severoatlantické aliance diskutovat a to i proto, že „naše obrana je postavena na koaliční bázi“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes není jiná alternativa než být součástí NATO. Je nutné se ptát: To se budeme bránit sami? Jako starý generál říkám, to nejde. Máme jednu přezbrojenou a jednu nepřezbrojenou brigádu a to je vše,“ řekl Novinkám Bečvář.

Bečváře vystřídal Opata, nový náčelník generálního štábu nastupuje do funkce

Číst článek

Pokud bychom z aliance vystoupili, museli bychom mít podle bývalého náčelníka generálního štábu větší a dražší armádu. Řešením by podle něj nebylo ani znovuzavedení základní vojenské služby. To je podle armádního generála již překonané.

Bečvář vidí budoucnost v aktivních zálohách. „Dnes ti záložáci jsou skoro profesionálové, jsou vystrojení a vycvičení. Dám ruku do ohně, že na své úkoly jsou připraveni. Již jich máme dva a půl tisíce, v koncepci počítáme s pěti tisíci, ale myslím, že v budoucnosti jich může být 10 tisíc a budou velice platnou pomocí pro profesionální armádu,“ myslí si generál.

Podle bývalého Náčelníka generálního štábu Armády České republiky je bezpečnostní situace v Česku stále stejná. Za hranicemi států NATO a Evropské unie se ale situace podle něj zhoršila. „Řeč je o Rusku a jeho ambicích v Pobaltí, válce na východě Ukrajiny, o anexi Krymu. Také jde o konflikty v Afghánistánu, Sýrii, ale i v Africe, kde máme například v Mali vojáky. A o problémy migrace,“ popisuje bývalý vojenský policista.

Generál Pavel: Ruská informační kampaň je podprahová. Neuvědomujeme si, že jsme jí vystaveni

Číst článek

To se odráží i ve vyšším rozpočtu pro armádu a ministerstvo obrany. Za ním ale podle Bečváře nestojí ani tak politici, ale požadavky lidí, kteří je zvolili. „To je pro mě dobrý signál, že lidé chtějí jinou armádu a nechtějí, aby vojáci měli stále stará děla nebo staré obrněné transportéry. Aby jich bylo tak málo. A politici jsou přece jejich mluvčími.“

Ministerstvo obrany podle něj nebude mít s větším množstvím peněz problém věcně, ale možná administrativně a legislativně. „Vezměte si příklad s neprůstřelnými přilbami, které nutně potřebujeme pro vojáky v Afghánistánu. Od ledna jsme trnuli, jestli se někteří dodavatelé neodvolají k antimonopolnímu úřadu nebo k ministerstvu. Naštěstí se nikdo neodvolal. Ale dříve se to stávalo.“

Armádní generál Josef Bečvář k 1. květnu skončil jako náčelník generálního štábu a na konci června odejde i z armády. Do důchodu se ještě ale nechystá. „Výraz důchod úplně nesnáším,“ řekl s tím, že je ještě mladý. Dál by chtěl sledovat bezpečnostní politiku. Žádné konkrétní nabídky však ještě nemá.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme