Bečvář se chce v čele Glomexu podílet na přezbrojení. ‚Vím, co armáda potřebuje,‘ myslí si

Česká armáda potřebuje přezbrojit, aby byla připravena na nové bezpečnostní výzvy. Řekl to bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který chce při přezbrojování hledat příležitosti i pro zbrojní firmu Glomex MS, v níž začal od ledna působit jako prezident. Společnost podle něj nabízí komplexní řešení pro armádu, kdy dodává nejen bezpečnostní technologie, ale také zajišťuje výcvik vojáků, aby je uměli maximálně využít.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář a první česká generálka Lenka Šmerdová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Česká republika si zaslouží, aby měla armádu, která je schopná čelit v současném bezpečnostním prostředí současným bezpečnostním hrozbám. Modernizace armády dneska skutečně je na pořadu dne,“ řekl Bečvář.

Bývalý šéf české armády Bečvář vede zbrojařskou firmu Glomex MS. Chce rozšířit spolupráci s Francií

Číst článek

Právě znalost připravovaných projektů, které jsou v koncepci armády do roku 2025, považuje za svůj hlavní osobní přínos pro Glomex MS. „Já jsem pracoval v armádě skutečně velice dlouho a myslím si, že vím, co armáda potřebuje,“ řekl.

Firma podle něj nehledá speciální přístupy k armádním zakázkám a chová se standardně. V květnu se bude prezentovat na veletrhu obranné techniky v Brně, kde bude chtít představit možnosti, jak by se mohla podílet na projektech, které se v armádě připravují.

Glomex MS podle Bečváře zastupuje víc než deset zahraničních výrobců bezpečnostních technologií. „Přidaná hodnota je v tom, že tady jsou specialisté, kteří jsou schopni vzít prostředek, ať je to přístroj nočního vidění nebo cokoli jiného, a naučit s tím prostředkem vojáka zacházet,“ řekl Bečvář.

Práce pro stát

Firma už nyní realizuje zakázky pro českou armádu i pro armády spojeneckých zemí, Bečvář v této souvislosti zmínil například Polsko nebo pobaltské státy. Zakázky od české armády mají ve firmě dvoutřetinový podíl, do budoucna by chtěla zvýšit význam zahraničních odběratelů na polovinu. Pro českou armádu Glomex MS mimo dodávek techniky zajišťuje i servis vládní letky.

Generál Bečvář: Není jiná alternativa, než být součástí NATO. Je naprosto zbytečné o tom diskutovat

Číst článek

Bečvář se stal prezidentem Glomex MS od ledna. Loni v létě opustil armádu poté, co ho ve funkci náčelníka generálního štábu vystřídal Aleš Opata.

Po odchodu z armády Bečvář jednal i o možnostech další práce pro stát, jednání ale podle něj byla vágní. „Když se na konci října nevyvíjela možnost k tomu, abych nastoupil ve prospěch státu, tak jsem se rozhodl, že budu hledat možnosti v civilním sektoru,“ řekl.

Obrana i zahraniční pracoviště

Podle Bečváře je škoda, že stát nemá systém, kterým by oslovoval vysoce kvalifikované profesionály, kteří z armády odcházejí. „Jestliže odchází důstojník v hodnosti podplukovníka, plukovníka, generála do civilu, je to člověk, který má zkušenosti ze zahraničních misí, ze zahraničních pracovišť, je jazykově připraven, je nositelem bezpečnostní prověrky, má zkušenosti s řízením lidí,“ řekl.

Stát by se měl o veterány postarat. Vojáky do boje neposílají generálové, ale politici, říká Stehlík

Číst článek

Bývalí vysocí důstojníci by se podle něj mohli uplatnit nejen v resortu obrany, ale také na zahraničních pracovištích, v průmyslu nebo jako poradci.

Bečvář se rozhodl pro práci ve firmě Glomex MS mimo jiné kvůli tomu, že to je česká firma, za kterou nestojí zahraniční kapitál. „Zaujala mě zdravá kondice této společnosti. Mladá, zdravá společnost, která dodává nejenom do české armády,“ řekl.

Firma Glomex Military Supplies (Glomex MS) byla založena v roce 2008. Poskytuje komplexní projekty pro ozbrojené síly v oblasti výzbroje a materiálového vybavení. Společnost má zhruba 50 zaměstnanců. Do portfolia produktů, které nabízí, patří například samohybný dělostřelecký systém AGM na podvozku Tatra, bojové drony či nejmodernější ruční protitankové zbraně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme