Hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Bělica, shodla se koalice. Nahradí odsouzeného Krkošku

Zástupci koalice ve vedení Moravskoslezského kraje se v pátek dohodli, že novým hejtmanem bude krajský šéf ANO Josef Bělica. Novinářům to řekl první náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Nahradí spolustraníka Jana Krkošku odsouzeného ve čtvrtek za podíl na uplácení lékařů.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 10:31 22. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský předseda ANO Josef Bělica

Krajský předseda ANO Josef Bělica | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí už schválila i rada kraje. Ještě jej ale musí posvětit zastupitelstvo. To krajští radní svolali na 3. dubna.

Josef Bělica je od listopadu 2018 primátorem Havířova na Karvinsku. Post obhájil v říjnu 2022. V říjnu 2017 také usedl za ANO ve Sněmovně, v roce 2021 funkci poslance obhájil.

Krkoška rezignoval na funkci hejtmana a vystoupil z ANO. Soud ho uznal vinným z uplácení lékařů

Číst článek

Do hnutí ANO vstoupil v roce 2013. Nyní je členem předsednictva ANO a předsedou krajské organizace hnutí.

Bělica uvedl, že v souběhu s postem hejtmana bude nadále vykonávat funkci poslance. Zda zůstane i ve vedení Havířova, ještě neví. „Zatím je to na mě moc brzo. V Havířově jsme připraveni to řešit,“ uvedl.

Zároveň vyloučil, že by byl trestně stíhaný. „Věřte, že i toto jsme s kolegy v koalici hodně diskutovali. Svlékl jsem se donaha. Uvedl jsem všechny své aktivity. Minulé i současné,“ řekl.

Odsouzený hejtman

Lídři moravskoslezské koalice ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM jednali ráno o novém hejtmanovi poté, co ve čtvrtek rezignoval šéf kraje Jan Krkoška. Ten uvedl, že rovněž opustí funkci krajského zastupitele a odejde také z hnutí ANO.

Pražský soud ho krátce předtím uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Podle rozsudku se jako manažer farmaceutické firmy v letech 2009 až 2012 podílel na uplácení lékařů. Soud mu uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Verdikt je nepravomocný, oba si nechali lhůtu pro odvolání.

Krkoškovi zůstala jen funkce radního v Krnově na Bruntálsku. K té se ještě konkrétně nevyjádřit. Bělica ale uvedl, že očekává rezignaci i v tomto případě. Podle něj to vyplývá z Krkoškova vyjádření, že se stahuje z veřejného a politického života.

Střídání na postu hejtmana

Po volbách v roce 2020 vznikla v kraji koalice vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a proti předchozímu volebnímu období i se sociálními demokraty. V opozici skončili Piráti, SPD a KSČM.

Hejtmanem se tehdy stal Ivo Vondrák kandidující za hnutí ANO. Loni v červnu ale Vondráka vystřídal Krkoška. Stalo se tak poté, kdy Vondrák rezignoval na svou funkci, protože hrozilo, že ho zastupitelé odvolají.

Důvodem byly spory s hnutím ANO, které zesílily poté, co Vondrák v prezidentské volbě veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Krajské volby budou letos na podzim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme