'Otče kardinále, vítejte doma.' Do Česka se po padesáti letech vrátil Josef Beran

Českem se v šest večer rozezněly kostelní zvony. Vojenský speciál pak na letišti v pražských Kbelích přistál s ostatky kardinála Josefa Berana. Významnou duchovní autoritu přivítali zástupci církve i státu, prezident Miloš Zeman chyběl. Beran odmítl podřídit církev komunistickému režimu, drželi ho proto v izolaci a pak vyhostili do Říma. Vatikán ho jako jediného Čecha pohřbil po boku papežů v bazilice svatého Petra.

Video Praha/Vatikán (Aktualizováno: 23:14 20. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná stráž nejprve přenesla ostatky kardinála Josefa Berana z letadla na katafalk. Poté zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, která provázela také návrat Berana z koncentračního tábora.

Beran bránil církev před komunisty, za to ho odřízli od věřících. Vatikán ho pohřbil vedle papežů

Číst článek

Vojenský kaplan Jaroslav Knichal následně pronesl krátkou modlitbu a ministryně obrany Karla Šlechtová za ANO uctila jeho památku položením červené růže na rakev. Přítomen byl i kardinál Dominik Duka. Prezident Miloš Zeman, který v sobotu jede na sjezd KSČM do Nymburka, se ceremoniálu nezúčastnil.

„Pan prezident totalitu zažil a ví, jak je úporná a hnusná. Tichá vzpomínka je proto nejcennější,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Za český stát se proto akce zúčastmil druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. „Po více než půlstoletí nedobrovolného exilu se dnes kardinál Josef Beran konečně vrací domů,“ pronesl v proslovu, ve kterém shrnul jeho život.

„V zahraničí patřil kardinál Beran k našim nejuznávanějším osobnostem vůbec,“ doplnil předseda Senátu. „Pane otče kardinále, vítejte doma,“ uzavřel Štěch.

Po společném zpěvu státní hymny byla rakev naložena do pohřebního vozu a odjela směrem do Dejvic a na Strahov.

Ze Strahova do svatovítské katedrály

Na Strahov rakev s ostatky zamíří proto, že kardinál Beran pronesl ve strahovské bazilice své poslední kázání před zatčením komunistickými bezpečnostními složkami 18. června 1949.

Nové sousoší ve svatovítské katedrále. Tvoří ho 320 kilo stříbra, pomáhat mu musel jeřáb

Číst článek

Královská kanonie premonstrátů na Strahově uctí památku kardinála Berana veřejně přístupnou modlitební vigilií. Ostatky kardinála zůstanou v bazilice přes noc a v sobotu vyjde procesí s ostatky směrem na Hradčany.

V katedrále svatého Víta bude mše a po ní bude rakev s ostatky kardinála vystavena po tři dny k veřejné úctě. Po večerní bohoslužbě 23. dubna bude uložena v katedrále, nikoli však pod zem, ale do nově zřízeného sarkofágu v kapli svaté Anežky.

Pro ostatky kardinála Berana letěla do Vatikánu delegace církevních a státních představitelů vedená ministrem kultury Iljou Šmídem za ANO. Ministr zahraničí Martin Stropnický za ANO cestu zrušil ze zdravotních důvodů.

Chtěl bych aspoň touto cestou přivítat s pohnutím a pokorou pana kardinála Berana v České republice," uvedl na twitteru.

Jeho život odráží nejtragičtější období českých dějin. Nezlomil ho nacismus ani komunismus. Skloňme se v tiché úctě a pokoře před tímto výjimečným, neokázale statečným a příkladně charakterním mužem,“ dodal.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme