Josef Dobeš bude hlasovat pro vládu. Nechce podpořit 'puč Petra Tluchoře'

ODS se stále nedohodla na podpoře pro vládní daňový balíček. S ním je spojená další existence vlády. Na jednání poslaneckého klubu ODS dnes totiž nedorazili takzvaní rebelové. Naopak poslanec Josef Dobeš zvolený za Věci veřejné před polednem oznámil, že daňové změny podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš | Zdroj: ČTK

Josef Dobeš vztahuje svoji podporu vádě jen na toto jediné hlasování: „Pro mne je klíčové, že tu jde o zákulisní boj. Že tady nejde o nějaké daňové ideje. Je to boj mezi Petrem Tluchořem a Petrem Nečasem. Podobný puč s Petrem Tluchořem jsem zažil, když ze zálohy rozkládal vládu za přispění Kristýny Kočí. Jako pro konzervativního člověka je to pro mne nepřijatelné.“

„To, co se děje v zákulisí, je pro mne nepřijatelnější než některé problematické věci v daňovém balíčku,“ uvedl Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém postoji k vládnímu daňovému balíčku mluvil na Radiožurnálu poslanec Josef Dobeš z klubu Věcí veřejných. Situaci glosoval i komentátor ČRo 6 Petr Hartman

Podle něj je Petr Tluchoř kvartální pučista, tedy člověk závislý na zákulisních hrách.

„Proto je ta naše politika kalná, protože se věci dějí v zákulisí. Zezadu sestřelit vládu je pro mne větší zlo než hlasovat proti některým skutečně problematickým věcem. Chci obecně hlasovat proti zákulisním pučům,“ řekl Dobeš.

Tomu na vládním stabilizačním balíčku vadí ještě více než zvýšení DPH odebrání podpory zemědělcům v podobě takzvané zelené nafty.

„Vysvětlení Josefa Dobeše je pochopitelné, protože to skutečně můžeme postavit tak, že buď bude Josef Dobeš hlasovat s Petrem Tluchořem, nebo s Petrem Nečasem. A já mu věřím, že má všechny důvody pro to hlasovat s Petrem Nečasem a nepodporovat Petra Tluchoře,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman.

Zisk dalšího potřebného hlasu může podle něj zlepšit vyjednávací pozici premiéra Nečase vůči některým odbojným poslancům z řad ODS.

Zákulisní jednání

Spolu s Dobešem měl podporu vládnímu daňovému balíčku oznámit také poslanec David Kádner. Ten ale na setkání s novináři nepřišel a Josef Dobeš prý neví z jakého důvodu.

V ODS ohledně vládního daňového balíčku, se kterým vláda spojila svoji důvěru, zatím vůbec není jasno. Poslanecký klub občanských demokratů dnes sice zasedl, ale nespokojení poslanci na něj nepřišli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve sněmovně sleduje Lucie Husárová

Podle šéfa klubu Zdeňka Stanjury není jasné proč. Pozvánku prý dostali. S rebely se tedy zatím na ničem nedohodli, ale ještě během dneška se s nimi pokusí domluvit.

Takzvaní rebelové v čele s neformálním lídrem Petrem Tluchořem odmítají situaci komentovat. „Jednání o tom, jak se bude ta situace dál vyvíjet, pokračují. Já se k tomu v tuto chvíli nebudu nijak vyjadřovat,“ uvedl Tluchoř.

Definitivně jasno bude až zítra ráno. Jednání o balíčku začne ve sněmovně ve středu v 9 hodin. Hodinu předtím se znovu sejde poslanecký klub ODS.

Koaliční strana LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake chce, aby se ještě před hlasováním o daňovém balíčku sešlo koaliční jednání. Bylo jim prý přislíbeno.

Petr Hartman se domnívá, že se Petru Nečasovi daří v zákulisních jednáních rozštěpit skupinku rebelujících poslanců ODS. To by se mu pak s nimi jednalo jednodušeji.

VV jsou připraveny Dobeše vyloučit z klubu

Šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová si chce Josefa Dobeše pozvat, aby ji své stanovisko vysvětlil. Je připravená navrhnout jeho vyloučení.

„Pokud by jeho postoj byl takový, že chce podporovat vládu Petra Nečase, byť je to dnes bianco šek a Josef Dobeš neví, co podporuje, protože já jsem ještě neslyšela, co je vlastně tím balíčkem, na kterém se koalice shodla. Pokud Dobešovo stanovisko bude ‚s Nečasem na věčné časy a nikdy jinak‘, tak jsem připravena nechat hlasovat poslanecký klub o pozbytí členství Josefa Dobeše,“ uvedla Klasnová.

Podle ČSSD je hledání podpory pro vládní daňový balíček bazarem s přeběhlíky

Číst článek

Členem poslaneckého klubu Věcí veřejných již není ani poslanec Milan Šťovíček, kterého Věci veřejné vyloučily ze strany pro jeho podporu vlády. Dnes z frakce odešel. Litvínovský starosta Šťovíček už dřív řekl, že bude vládu podporovat do té doby, dokud zaručí zachování územních těžebních limitů v severních Čechách. Podporu vládního daňového balíčku již Šťovíček deklaroval.

Opoziční Věci veřejné by nicméně mohly vládní daňový balíček podpořit, pokud zachová současné sazby daně z přidané hodnoty. V opačném případě bude všech 11 poslanců Věcí veřejných podle šéfa strany Radka Johna v závěrečném hlasování proti balíčku.

Lucie Husárová 1, Václav Sochor, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme