Zemřel přednosta Všeobecné fakultní nemocnice Josef Marek. Uznávanému endokrinologovi bylo 83 let

Ve věku 83 let zemřel v úterý uznávaný endokrinolog Josef Marek, přednosta třetí interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V pátek to oznámil Richard Češka z jeho domovské kliniky. V roce 1997 převzal profesor Marek titul Rytíř českého lékařského stavu za zásluhy o rozvoj medicíny i za lékařskou etiku a humanismus. Jeho činnost byla oceňována doma i v zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 83 let zemřel uznávaný endokrinolog Josef Marek. | Foto: Judita Thomová-Mauerová | Zdroj: ČTK

Josef Marek se narodil v roce 1936 v Praze, vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Svou kariéru zahájil v klatovské nemocnici a poté na interní klinice v Plzni. „V roce 1965 nastoupil na třetí interní kliniku, se kterou potom spojil celý svůj profesní život. Na klinice pracoval jako sekundář, odborný asistent, docent a profesor. V letech 1990 až 2001 zastával funkci přednosty kliniky,“ uvedla 1. lékařská fakulta ve smutečním oznámení.

Přeplněné lékařské fakulty. Studenti se nevejdou do tříd, chybí i vyučující lékaři

Číst článek

Marek se stal renomovaným odborníkem v oboru endokrinologie a vnitřního lékařství, a to i za hranicemi republiky. Zastával funkci předsedy vědecké rady ministerstva zdravotnictví, byl viceprezidentem České lékařské komory a předsedou České endokrinologické společnosti. Stal se jedním z prvních čestných členů Evropské endokrinologické společnosti, byl členem výboru Evropské neuroendokrinologické asociace. Byl držitelem Ceny rektora Univerzity Karlovy, Ceny České endokrinologické a České internistické společnosti a ocenění získal také od Českého literárního fondu.

„Byl příkladem skvělého lékaře, pedagoga, ale především člověka, který nikdy neváhal předřadit zájmy pacientů, studentů a kolegů nad zájem svůj. Pan profesor nám bude moc chybět,“ uvedla lékařská fakulta, která Josefa Marka označila za jednu z největších osobností české medicíny.

Poslední rozloučení se zesnulým lékařem se bude konat 31. října od 11.00 v kostele svatého Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí v Praze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme