Šéf pražské mordparty Mareš odchází do civilu, u policie byl tři dekády

Ředitel oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš odejde k 30. listopadu do civilu. U policie už dál pracovat nebude. Mareš to ve středu bez dalších podrobností řekl novinářům na své poslední tiskové konferenci. Svolal ji k případu vraždy partnerského páru z Prahy. Šéf pražské mordparty zároveň poděkoval „slušným novinářům“, se kterými měl možnost spolupracovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Mareš na fotografii z roku 2016 | Foto: David Malik/CNC | Zdroj: Profimedia

Šéf pražské mordparty Josef Mareš se k důvodům odchodu v úterý nevyjádřil. Z jeho dřívějšího vyjádření však vyplynulo, že jsou to špatné vztahy s nadřízenými. Šéf pražských policistů Tomáš Lerch v září sdělil, že mu Mareš oznámil záměr ukončit svůj služební poměr krátce po jeho červencovém nástupu na místo ředitele.

O novém nástupci na Marešovo místo podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka ještě není rozhodnuto. Nabídkové a výběrové řízení podle něj může začít až po odchodu šéfa mordparty.

Pražskou policii řídí někdejší šéf dopravních policistů Lerch. V červenci nahradil Jana Ptáčka, který v čele ředitelství působil rok. Lerch uvedl, že si Mareše velmi váží jako zkušeného kriminalisty, a proto navrhl policejnímu prezidentovi, aby ho za jeho působení u policie ocenil.

Případ zmizení Aničky

Elitní kriminalista Mareš působil u policie tři dekády. Většinu kariéry strávil jako vyšetřovatel a později šéf pražského oddělení vražd. Na území hlavního města řešil i řadu mediálně známých případů.

Mareš nastoupil k policii jako absolvent kybernetiky na ČVUT, později vystudoval také Policejní akademii. A začínal jako vyšetřovatel v Praze 4.

Policie našla v nádrži Švihov těla pohřešovaného páru z Prahy. Z vraždy je obviněn čtyřiadvacetiletý muž

Číst článek

V roce 1992 postoupil na pražské krajské ředitelství a začal vyšetřovat nejvážnější násilné trestné činy včetně vražd. Je označován za žáka legendárního šéfa pražské „mordparty“ Josefa Markoviče a jeho nástupce Ivana Smékala. Na přelomu století se sám stal šéfem takzvaného prvního oddělení a s přestávkou jím byl až dosud.

Kriminalista, který nezveřejňuje informace ze svého soukromí, se na začátku kariéry setkal s kauzou takzvaných orlických vražd. K jeho případům patřilo i zmizení devítileté Aničky v pražské Troji nebo vražda manželky Ivana Jonáka, majitele pražského klubu Discoland Sylvie.

Vyšetřoval také kauzu rozřezaného těla, jehož části se postupně objevovaly po Praze, případ vraha, který zastřelil v roce 2014 tři taxikáře, nebo smrt hledače pokladů, jehož ve stejném roce zavraždil muž, který si v lese schovával milionový lup.

Pražskou policii povede dosavadní šéf dopraváků Lerch. S Čapím hnízdem to podle Švejdara nesouvisí

Číst článek

„Odmalička jsem chtěl vyšetřovat vraždy,“ svěřil se dříve Mareš, který některé případy pražské „mordparty“ přiblížil divákům České televize v kriminálním televizním seriálu Případy 1. oddělení.

Dvaadvacet epizod napsal zkušený policista spolu s novinářem a scenáristou Janem Malindou.

„Oba máme časově náročná zaměstnání, takže se tvořilo převážně po nocích, víkendech, na dovolených. Byly to desítky a desítky e-mailů,“ popsal vznik scénáře Josef Mareš.

Kriminalista také spolupracuje s Českým rozhlasem. V příštím roce bude mít v rámci projektu mujRozhlas premiéru podcast, ke kterému napsal scénář. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme