,Ať žije svobodné Československo.‘ Řád bílého lva I. třídy obdržel legionář a člen Tří králů Josef Mašín

Odvážný bouřlivák, který neváhal položit život za svou vlast. Takový byl Josef Mašín – legionář a člen legendární protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Prezident Miloš Zeman mu v pátek při předávání státních vyznamenání udělil Řád bílého lva.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Josef Mašín

„Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha," stojí v posledním dopise Josefa Mašína z vězení (archivní foto) | Zdroj: ČTK

„Drahé moje děti! Bohužel Vás musím opustit. Dnes ještě nechápete vše, ale až budete starší, jistě pochopíte. Bojoval jsem za naši drahou vlast a národ,“ líčí v Mašín v dopise z vězení.

30. června 1942 – jen několik hodin před svou popravou – napsal Josef Mašín poslední dopis věnovaný svým dětem Ctiradovi, Josefovi a Zdeně. K jeho rodině se dostaly až po válce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si medailonek Josefa Mašína

„Náš otec byl pro nás tím hlavním životním vzorem. Zároveň s matkou, která mu byla velkou důvěrnicí a velice odhodlaná ho podporovat,“ vzpomíná na svého otce Zdena Mašínová.

Josef Mašín se narodil 26. srpna 1896. Během první světové války bojoval v řadách československých legií, dodává historik Petr Blažek z Muzea paměti XX. století. „Pronikal – často v uniformě rakousko-uherského vojáka – do nepřátelského týla a získával informace,“ popisuje Blažek.

Jeho nadřízení ho hodnotili jako vynikajícího důstojníka a svědomitého vojáka, který má velkou autoritu u podřízených.

„Byl zároveň velmi citlivý. Dochovaly se dopisy, které psal manželce třeba v roce 1938, kdy byl úplně zničený z Mnichova a z toho, co se odehrálo,“ vysvětluje Blažek.

Skupina Tří králové

Když v březnu 1939 nacisté obsadili zbytek území Čech, Moravy a Slezska, utvořil spolu s Josefem Balabánem a Václavem Morávkem odbojovou skupinu Tři králové, popisuje historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu:

Zeman 28. října ocení protinacistického odbojáře Mašína. Jeho dcera ale vyznamenání převzít nechce

Číst článek

„Balabán, Mašín, Morávek byli výraznými osobnostmi. Jeden pro druhého by položil život. Mašín byl zvyklý už v mládí být tak trochu kovboj. On byl prostě takový bouřlivák. Taky se hned nejvíc soustředil na sběr zbraní, na sabotáže, na různé výbuchy.“

Josefa Mašína dopadlo gestapo 13. května 1941, když střelbou kryl ústup svých spolubojovníků. Ani kruté výslechy ho ale nezlomily a nic neprozradil.

„Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. Tím končím, moje nejdražší děti! Líbám Vás v duchu všechny i s Vaší mamičkou. Buďte šťastni! Váš milující otec,“ stojí v posledním dopise Josefa Mašína z vězení.

Při popravě odmítl pásku přes oči. Jeho poslední slova byla: „Ať žije svobodné Československo.“

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme