Nerušil končí v Radě Českého rozhlasu kvůli kandidatuře za SPD. Chce se věnovat přípravě na volby

Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to ve čtvrteční tiskové zprávě. O návrhu na jeho odvolání a odvolání členky Rady České televize Hany Lipovské má příští úterý jednat sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média.

Praha (Aktualizováno: 14:49 2. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení volební kampaně SPD. Lídr pro Prahu, Josef Nerušil.

Josef Nerušil je v letošních parlamentních volbách lídr SPD pro Prahu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením a dříve kandidovali i jiní členové rad České televize a Českého rozhlasu.

„Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad,“ dodal.

Letos vedle Nerušila kandiduje do Poslanecké sněmovny i Lipovská, která je lídrem kandidátky Volného bloku v Pardubickém kraji. Rezignovat na členství odmítla až do doby případného zvolení. Nebude se účastnit některých hlasování rady.

Konvalinka, Issová i Kroupa. Katolické osobnosti žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a Nerušila

Číst článek

Volební výbor vysvětluje návrh na odvolání obou členů mediálních rad důvodným podezřením z porušení zákona, střetu zájmů a etické kolize v situaci, kdy radní kandidují do sněmovny za politický subjekt, jehož program a zájmy se zavázali hájit.

Předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) ve čtvrtek na dotaz ČTK řekl, že s návrhem na zařazení těchto bodů přišla poslankyně TOP 09 Olga Sommerová. Podotkl, že ke všem bodům programu se vede debata a celý program jednání výboru se musí schvalovat.

Uvedl také, že řada členů výboru se z jednání omluvila. Se svými stranickými kolegy se chce o věci ještě poradit. Zdůraznil, že výbor nemůže odvolávat, to může jenom plénum sněmovny. Výbor může jen doporučit, řekl.

Lipovská ve čtvrtek na facebooku zopakovala, že rezignovat před volbami nehodlá a postup SPD a Nerušila označila za zbabělý. „Mé kroky a kroky Volného bloku se neřídí ani populismem, ani nátlakem, ale zákonem. A navíc - jak jistě víte, mandát člena Rady ČT zaniká okamžikem zvolení do Poslanecké sněmovny, takže by se z mé strany jednalo skutečně jen o laciný populismus a nechuť čelit mediálnímu tlaku a poslankyni Sommerové,“ uvedla na svém profilu.

Lipovská kandidátkou do sněmovny? ‚Zákon porušován není, ale je to na hraně,‘ říká Juchelka

Číst článek

Úterního jednání volebního výboru se chce Lipovská zúčastnit spolu s poslanci Volného bloku. Lídr hnutí, poslanec Lubomír Volný, proslul svou potyčkou s dalšími poslanci při jednání Sněmovny.

Na konci srpna se s Nerušilem na ukončení pracovního poměru podle serveru Seznam Zprávy dohodlo pražské arcibiskupství, v jehož odboru komunikace pracoval od roku 2014. Na starosti měl sociální sítě, včetně facebookového profilu kardinála Dominika Duky.

Nerušilova kandidatura za SPD vyvolala kritiku v prostředí katolické církve. Dvě desítky osobností z katolické církve například koncem července v otevřeném dopise kardinálu Dukovi vyjádřily znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami. Dopis byl zejména reakcí na kandidaturu Nerušila a Lipovské, kterou do Rady ČT nominovala Česká biskupská konference.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme