Papež jmenoval olomouckým arcibiskupem Nuzíka. Nastoupí na Graubnerovo místo

Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to v pátek oznámil apoštolský nuncius v Česku, arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Do úřadu bude Nuzík uveden v sobotu 13. dubna, řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Místo metropolity moravského bylo uvolněné po odchodu Jana Graubnera, který se stal v polovině roku 2022 primasem českým.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 13:06 9. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Nuzík

Josef Nuzík | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal mezi osobnostmi apoštolský nuncius se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu. Celý proces byl až dosud vázán mlčenlivostí.

Biskup Nuzík po jmenování poděkoval za důvěru Bohu, ale také papeži Františkovi a apoštolskému nunciovi i celé nunciatuře, která proces jmenování vedla.

Vatikán schválil žehnání párům stejného pohlaví. Obřad se ale formálně nesmí podobat sňatku

Číst článek

„Děkuji i vám všem, milí bratři a sestry, kteří jste se více než rok a půl na tento úmysl modlili. Možná se vám ta doba zdála už i dlouhá, byla ale důležitá – prosili jsme za potřebné vlastnosti pro diecézního biskupa. Vím, že je nemám, ale chci do nich s Boží pomocí dorůstat,“ uvedl biskup Nuzík.

Ke jmenování Nuzíkovi blahopřál premiér Petr Fiala (ODS). „Přeji mu hodně úspěchů, moudrosti a Božího požehnání v jeho odpovědné a důležité službě v čele moravské církevní provincie,“ napsal předseda vlády na sociální síti X.

Inaugurace, tedy uvedení do úřadu, je chystaná na sobotu 13. dubna, další podrobnosti o záležitostech souvisejících s převzetím arcibiskupského úřadu budou zveřejněny později, uvedl mluvčí arcibiskupství.

Na počest jmenování nového olomouckého arcibiskupa byli požádáni duchovní správci farností, aby ve svých farnostech zajistili vyzvánění zvonů po dobu deseti minut, a to v pátek mezi 13.00 a 18.00. Jmenování budou oznamovat také vyvěšené diecézní prapory.

Kdo je Jozef Nuzík?

Biskup Nuzík pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice, Nivnice a Štípa u Zlína, v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu.

Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem. V červenci 2017 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým, v létě roku 2022 byl po odchodu arcibiskupa Graubnera do Prahy zvolen administrátorem arcidiecéze.

Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července. Po jeho odchodu začal v olomoucké arcidiecézi zdlouhavý proces hledání jeho nástupce, který byl završen dnešním jmenováním biskupa Nuzíka do této funkce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme