Josef Nuzík se stal 15. olomouckým arcibiskupem. Slavnostní inauguraci sledovaly tisíce lidí

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se v sobotu v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících ujal svého úřadu, do kterého jej při bohoslužbě uvedl apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo. Nuzík se stal 15. arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 12:00 13. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Josef Nuzík, v pořadí 15. olomoucký arcibiskup, byl slavnostně uveden do úřadu během bohoslužby v katedrále sv. Václava, 13. dubna 2024, Olomouc

Nový olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Josef Nuzík, v pořadí 15. olomoucký arcibiskup, byl slavnostně uveden do úřadu během bohoslužby v katedrále sv. Václava, 13. dubna 2024, Olomouc | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským.

Nový olomoucký arcibiskup o svém jmenování: Bylo to velké překvapení, šok, říká Josef Nuzík

Číst článek

Apoštolský nuncius Okolo nejprve v úvodu bohoslužby vyzval k přečtení papežské buly, kterou byl Nuzík 9. února jmenován olomouckým arcibiskupem. Poté novému arcibiskupovi předal berlu olomouckých arcibiskupů a doprovodil ho k předsednickému křeslu, na které Nuzík usedl na znamení převzetí svěřeného úřadu.

Inauguraci v katedrále podle organizátorů přihlížely zhruba 2000 věřících, v jejím okolí obřad sledovalo na obrazovkách 1500 lidí. Velké zastoupení mezi nimi měli hosté v krojích, jelikož Nuzík pochází z Uherskohradišťska.

Nuzíkova promluva

Nuzík ve své promluvě připomněl, že se staví do řady svých předchůdců, která začíná v 9. století u prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje. Zmínil svého předchůdce Graubnera, který před více než 30 lety obnovoval a budoval život církve poznamenaný komunistickým režimem. V čele olomoucké arcidiecéze chce Nuzík především hlásat evangelium, které je podle něj radostnou zvěstí. „Evangelium nám ukazuje na štěstí, které bychom hledali na jiném místě, a ono je právě zde. Nebojme se spojovat s životem víry právě pojem štěstí,“ řekl Nuzík.

V závěru bohoslužby Nuzík oznámil jméno nového generálního vikáře, kterým se dnes stal farář katedrální farnosti sv. Václava, děkan olomouckého děkanátu a probošt Metropolitní kapituly u sv. Václava Ladislav Švirák. Generální vikář je nejbližším spolupracovníkem a zástupcem arcibiskupa.

Na arcibiskupovu inauguraci do Olomouce přijelo 24 biskupů z Česka i zahraničí a zástupci vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu a krajů. Dorazili i další církevní představitelé, jako jsou generální vikáři, kanovníci či děkani. Zhruba stovku hostů tvoří členové rodiny nového arcibiskupa, který pochází z 11 sourozenců. Věřící na mši od rána přijížděli vlaky, autobusy či vlastními automobily. Dopravní komplikace hlášeny nebyly.

Průběh inaugurace

Bohoslužba v katedrále svatého Václava začala v 10.00. Na slavnostní mši přijelo autobusy a vlaky několik tisíc věřících z celého Česka. Lidé zaplnili katedrálu i přilehlé Václavské náměstí, na kterém jsou velkoplošné obrazovky.

Od 14.00 budou moci věřící novému arcibiskupovi poblahopřát a setkat se s ním v prostorách vedle katedrály. Ve stejný čas se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v kostele Panny Marie Sněžné, v 16.00 program vyvrcholí varhanním koncertem v kostele svatého Mořice.

Papež jmenoval olomouckým arcibiskupem Nuzíka. Nastoupí na Graubnerovo místo

Číst článek

Na hlavních trasách od vlakového nádraží stojí od rána pořadatelé, kteří navigují příchozí věřící směrem ke katedrále. Dopravu ve městě řídí policie. Dopravní komplikace zatím hlášeny nejsou.

Arcibiskupa jmenuje papež

Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu.

Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme