Do vedení Úřadu pro ochranu osobních údajů míří Josef Prokeš, Senát ho zvolil místopředsedou

Místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů se stal dosavadní ředitel jeho správní sekce Josef Prokeš. Neměl protikandidáta. Do funkce ho ve středu zvolil Senát. Prokeš v tajné volbě dostal 55 ze 66 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský z hnutí ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadu pro ochranu osobních údajů (ilustrační foto) | Foto: ÚOOÚ | Zdroj: Repro iROZHLAS

Místopředsedou úřadu se stal Prokeš na základě změny pravidel ochrany soukromí, která byla přijata v návaznosti na evropské nařízení GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a která změnila také strukturu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Ve své nominační řeči Prokeš mimo jiné uvedl, že současné technologie zpracování dat mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem. Stát je podle něj velkým správcem a nemalým porušovatelem některých bezpečnostních předpisů ochrany údajů. „Hrozí zásahy do svobody a důstojnosti člověka,“ řekl.

Jako místopředseda úřadu by chtěl mimo jiné posunout ne vždy veřejnosti srozumitelné zveřejňování úředních zpráv o ochraně osobních údajů k průběžnému a aktuálnímu zveřejňování zobecňovaných poznatků z činnosti úřadu. Chce držet „kurz rozumné a vyvážené ochrany osobních údajů“.

Prokeš patří k předním českým odborníkům na problematiku ochrany osobních údajů a soukromí. Začínal v roce 2001 jako expert na elektronický podpis. Působil v řadě vedoucích funkcí v ÚOOÚ, od února 2016 byl ředitelem jeho správní sekce.

Prokeš je také zakládajícím členem Spolku pro ochranu osobních údajů, byl jeho prvním předsedou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme