Zemřel vyšetřovatel StB, který mučil kněze Toufara. Odsouzen byl, ale do vězení nikdy nenastoupil

Ve věku 95 let zemřel koncem září bývalý vyšetřovatel komunistické Státní bezpečnosti Ladislav Mácha. Za podíl na nezákonném vyšetřování a fyzickém týrání číhošťského faráře Josefa Toufara byl v listopadu 1999 odsouzen na dva roky do vězení. Trest ale ze zdravotních důvodů nenastoupil. O jeho smrti informoval server euro.cz, jemuž smrt Máchy potvrdila notářská kancelář, která vede pozůstalostní řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici, kde zemřel farář Josef Toufar.

Památník na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici, kde zemřel farář Josef Toufar. | Foto: Marián Vojtek

Mácha byl podle rozsudku velitelem skupiny StB, jež měla počátkem roku 1950 za úkol donutit některé představitele katolické církve k přiznání, že chystali proti komunistickému režimu spiknutí, píše server euro.cz. Jeho součástí měl být takzvaný číhošťský zázrak, kdy se v roce 1949 v kostele v Číhošti u Ledče nad Sázavou při kázání faráře Toufara několikrát pohnul kříž na oltáři.

Badatel našel unikátní záznam týraného Josefa Toufara. V číhošťském kostele ho natáčela StB

Číst článek

Vyšetření číhošťského zázraku svěřily špičky totalitní moci takzvané Instruktážní skupině StB, která v lednu 1950 zatkla faráře Toufara a poté se ho snažila ve valdické věznici na Jičínsku přinutit k přiznání, že pohyb kříže sám zinscenoval.

Po krutém mučení vyšetřovatelé nakonec 23. února kněze přiměli, aby podepsal protokol, v němž se k činu přiznal. Ztýraný sedmačtyřicetiletý kněz zemřel dva dny nato na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze, kam jej převezli z valdického vězení.

Tato akce Státní bezpečnosti zaměřená proti katolické církvi byla podle soudu v rozporu i s tehdejšími platnými zákony, neboť příslušníci komunistické policie vyslýchali církevní představitele za pomoci nedovolených brutálních metod, přičemž vyslýchající ani neměli pravomoci vyšetřovatelů, a dokonce i samotné držení kněží ve valdické věznici bylo protiprávní.

Umučili ho kvůli čihošťskému zázraku. Nyní pátera Toufara připomíná pamětní deska na valdické věznici

Číst článek

Bývalý důstojník StB Mácha byl už jednou v souvislosti s Toufarem trestně stíhán, a to v roce 1968, kdy byl vojenskou prokuraturou obviněn z farářovy vraždy. Vyšetřování však bylo odloženo, neboť prokuratura dospěla k závěru, že Mácha sice Toufara u výslechu skutečně ztloukl obuškem, ale zranění, která mu tím způsobil, nebyla natolik vážná, aby zapříčinila farářovu smrt.

Toufar byl pohřben v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze. V červenci 2014 byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme