Jsem jen takový človíček z Kopanic, říká důchodkyně Kubínová k nominacím na státní vyznamenání

Ve čtenářském hlasování Zpravodajského webu Českého rozhlasu ke státním vyznamenáním má nejvíce nominací. Důchodkyně Kateřina Kubínová, propagátorka Moravských Kopanic a bývalá zdravotní sestra, v aktuálním pořadí předběhla i Marka Ebena. "Nevím, jestli si ve svém věku tak velké vyznamenání zasloužím," říká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagátorka Moravských Kopanic Kateřina Kubínová. | Zdroj: ČTK

V aplikaci Českého rozhlasu, kam čtenáři nominují osobnosti na státní vyznamenání pro rok 2017, máte dosud nejvíce nominací. Co na to říkáte, těší vás to?

Určitě mě to těší. Ale nevím, jestli si ve svém věku tak velké vyznamenání zasloužím. Jsem jen takový človíček z Moravských Kopanic. Myslím, že jsou větší osobnosti než já.

V prozatímním hlasování jste předběhla dokonce i Marka Ebena.

Když jsem to viděla, říkala jsem si, že to musí být omyl. Ale za deset minut nebo za měsíc můžu být třeba zase na 120. místě. To první si neudržím. Nestavím na tom, ale že by mě to netěšilo, to bych nemohla říct, rozhodně ne. Každého těší, když vám lidé dávají jakousi důvěru nebo oceňují vaši práci.

Kdo je Kateřina Kubínová? Kateřina Kubínová se narodila v kopaničářském Vyškovci do rodiny třinácti dětí. Její otec byl básník a muzikant František Šopík. Coby vystudovaná zdravotní sestra pracovala několik let ve zlínské nemocnici. V roce 2008 dostala mezinárodní ocenění Rotary clubu, a to za "šíření porozumění a přátelských vztahů mezi národy světa".

V nominacích se často opakuje vaše zásluha na propagaci Moravských Kopanic. Jak konkrétně se v této věci angažujete?

Například jsem měla pět let studenty z celého světa na naší chalupě na Vyškovci, a to zadarmo. Sem tam jsem jim uvařila nějaké kopanické jídlo. S mladýma jsem tam rok co rok strávila měsíce, jedni přijeli a druzí odjeli. Není tam teplá voda, jen studená, a toto všechno ti mladí lidé obdivuhodně zvládli. A dnes mi třeba i napíšou, a to už to jsou dospělí lidé, právníci, lékaři, jak se jim daří, jak se mají. Nebo nám na chalupu přijede skupina postižených lidí, tam si mohou odpočinout.

Známý je ale i váš program Školička, kam zdarma dochází nezaměstnaní nebo třeba matky na mateřské dovolené a absolvují jazykové i jiné kurzy. Můžete ho trochu popsat?

To je můj cíl, maminky na mateřské dovolené nebo děti, které to mají daleko. Musí jich být osm až deset do kurzu a učí se přímo na naší chalupě na Kopanicích. Pokud absolvují 90 hodin kurzu, dostanou certifikát. Učí se u nás angličtina, němčina a výpočetní technika. Teď už ale o to nebyl zájem, protože dnes má internet každé dítě, a proto zůstane už jen angličtina. Jeden čas jsme tam měli dokonce i francouzštinu.

Ovlivnilo to, jakým způsobem se angažujete ve společnosti a v pomoci druhým, že vás bylo v rodině třináct dětí?

To mě ovlivnilo velice, protože třináct dětí je třináct dětí. Život jsme prožili na Kopanicích, do školy jsme chodili na Hrozenkov a to je čtyři kilometry. Čili čtyři kilometry tam a čtyři kilometry zpátky, třeba i ve sněhu. Ten život byl převelmi těžký, ale i když už je dnes vše moderní, pořád je tu velká chudoba. A tomu jsem chtěla pomoct.

Konkrétně Libuše Kročilová ze Starého Hrozenkova ve své nominaci dokonce píše, že vám ji dává za "celoživotní boj za pravdu". Jak se dá bojovat za pravdu?

Když něco tvrdíte, musíte vždy pevně stát na svých pozicích.

Která osobnost je podle vás adeptem na státní vyznamenání? Zpravodajský web Českého rozhlasu spustil aplikaci, ve které můžou občané navrhnout vlastní kandidáty na ocenění prezidentem republiky. Nominaci na konkrétní osobnost můžete zaslat formulářem na adrese ww.rozhlas.cz/nominace. Ke jménu připiště důvod, proč si má vyznamenání odnést právě on. Návrh v redakčním systému schválí editoři, kteří například vyřadí neexistující či smyšlené osoby či osoby, které se provinily proti lidskosti či porušily zákony nebo dobré mravy. Pravidla najdete ZDE.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme