Jsem si jistá, že útočil Lukáš Nečesaný, zopakovala u soudu napadená kadeřnice

Napadená kadeřnice ve čtvrtek u hradeckého krajského soudu opakovaně označila jako útočníka Lukáše Nečesaného, který je v případu obžalován z pokusu vraždy. Hradecký soud se případem, který se stal v Hořicích v únoru 2013, zabývá znovu od středy. Původní pravomocný rozsudek, který Nečesaného poslal na 13 let do vězení, zrušil Nejvyšší soud (NS). Kauzu má na starosti nový soudce.

Tento článek je více než rok starý.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný

Lukáš Nečesaný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žena u soudu vypověděla, že před koncem pracovní doby slyšela, jak bouchly dveře, a poté v čekárně viděla mladíka ve věku kolem 20 let. „Usmíval se mi do očí a ruce měl za zády. Najednou vytáhl poleno a začal mě bít do hlavy a pak už vůbec nic nevím,“ řekla poškozená.

Na dotaz soudu uvedla, že obžalovaného poznala po delší době podle úsměvu. „Jsem si tím jistá,“ řekla. Napadená původně u soudu tvrdila, že si tím, kdo byl útočníkem, není stoprocentně jistá. Při hlavním líčení 2. září 2015 ale vypověděla, že Nečesaného poznala jako útočníka. „Viděla jsem ho v televizi, jak ho propouštěli z vězení, a byl to ten samý úsměv,“ řekla ve čtvrtek poškozená. Přiznala, že má od útoku problémy s pamětí.

Případ Nečesaného znovu míří k soudu. Kauzu dostal na stůl nový soudce

Číst článek

Ještě před výslechem napadené ženy státní zástupkyně Lenka Faltusová přečetla dopis, který letos v květnu adresovala babička obžalovaného napadené. V něm požadovala po poškozené omluvu a odvolání výpovědi. „Náš vnuk byl odsouzen na základě vaší výpovědi, která musí být nepravdivá,“ uvedla babička v dopise. V jeho závěru uvedla, že pokud se poškozená neomluví, bude ji rodina žalovat v občansko-právním sporu.

Podle státní zástupkyně by dopis mohl ovlivnit výpověď poškozené. „Je to neuvěřitelné, já jsem nikoho nenapadla a nevím, za co se mám omlouvat. Nevěděla jsem, co mám dělat, tak jsem zavolala na policii a ti mi řekli, ať to pošlu na státní zastupitelství,“ řekla k dopisu při výslechu kadeřnice.

Soudce Miroslav Mjartan ve středu četl protokoly z hlavního líčení a krátce vyslechl Nečesaného, který zopakoval, že trvá na své nevině. „Skutek, který je mi kladen za vinu, jsem nespáchal. Skutek je odporným činem a modlím se, aby pravý pachatel byl konečně potrestán,“ řekl obžalovaný.

Odůvodnění v kauze Nečesaný: soud selektivně hodnotil důkazy, přehlížel pochybnosti

Číst článek

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil.

Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného loni v dubnu znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, loni v prosinci Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek zrušil. Podle NS hradecký soud selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme