Jsme jediná země Evropy, kde důchody rostou, odmítl Nečas protest seniorů

Prahou prošel průvod asi tisícovky seniorů, kterým se nelíbí pomalé zvyšování penzí a růst cen. Pochod zakončili po dvou hodinách u Úřadu vlády, kde předali řediteli úřadu své požadavky. Premiér Petr Nečas je však upozornil, že Česko je jediná země v Evropě, která nyní důchody zvyšuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace "Za přežití seniorů" v Praze

Demonstrace "Za přežití seniorů" v Praze | Foto: Filip Jandourek

Protestující důchodci se obávají, že jejich penze budou v příštích letech růst jen minimálně a tak hrozí, že pokud půjdou ceny zboží a služeb nahoru, nebudou už mít na základní potřeby.

Senioři se sešli na náměstí Jana Palacha a po projevech se za hlasitého křiku a skandování hesel jako "demisi" nebo "hanba vládě" vydali k sídlu vlády. Tam se situace vyostřila, protože protestující čekali na zástupce Úřadu vlády skoro půl hodiny.

S přibývajícími minutami rostlo napětí a ke konci padaly z davu i velmi ostré výrazy. Ředitel úřadu seznam požadavků seniorů převzal a ti se po pár minutách rozešli.

Podle premiéra Petra Nečase sice mají senioři právo demonstrovat, upozornil však, že Česko jako jediná země v Evropě zvyšuje důchody i v době ekonomické krize. Vláda proto podle premiéra od nižší valorizace důchodů neustoupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byl předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„Vyjádřili jsme skromné požadavky – aby vláda zachovala současný skromný mechanismus valorizace penzí. Nejde o velké částky, současná valorizace penzí by stála asi 14 miliard korun a to je 1,2 procenta státního rozpočtu. Tady jde pouze o politickou prioritu, kterou vláda může lehce změnit,“ míní předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

„Letošní inflace se odhaduje kolem 3,8 procent, pokud to tak bude, životní náklady důchodců vzrostou o 5,4 procenta, to je 500 korun měsíčně. A vláda bude kompenzovat 156 korun,“ zlobí se Pernes.

Zpomalení růstu penzí může část důchodců přiblížit chudobě, tvrdí ekonom Münich

Číst článek

Navrhuje dva způsoby, jak by mohly valorizace penzí pokračovat v dosavadní podobě. „Žádáme odstropovat současné zastropování příjmů penzijního účtu, kde příjmy do sociálního pojištění se platí pouze do čtyřnásobku průměrné mzdy,“ radí.

Druhou možností je podle něj odložení zavedení druhého pilíře penzijní reformy. Prý by tak v průběžném systému zůstalo až 20 miliard korun navíc.

S demonstrací byl šéf Rady seniorů spokojený: „Já si myslím, že historicky první seniorská demonstrace v České republice vyzněla dobře. Přestože je teplo a lidé riskují své zdraví, tak přišli a mohou být spokojeni. Teď je míč na druhé straně. Budeme čekat, co vláda udělá.“

Drábek: Odklad reformy poškodí mladé

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je však opatření nutné: „Nemám žádnou radost, že musím takový krok navrhovat a podporovat, nicméně musíme se na situaci podívat reálnýma očima. I jiné země v Evropě z důvodu ekonomické stagnace musí zpomalovat růst důchodů. Kde to neudělali dostatečně včas, tak dnes dokonce musí skokově snižovat výši vyplácených důchodů nebo skokově zvyšovat věk odchodu do důchodu.“

„I země jako Německo zvyšují důchody výrazně méně, než kolik je inflace. Ve Švédsku například dochází ke snižování výměry důchodů. To jsou přece země, které jsou svým sociálním systémem na velmi vysoké úrovni a my se nemůžeme tvářit, že se nás ekonomická realita nedotýká,“ vysvětluje ministr.

Demonstrace "Za přežití seniorů" v Praze | Foto: Filip Jandourek

Pokud by se zvyšování důchodů nezpomalilo nyní, musela by prý příští vláda penze dokonce snižovat. Drábek také nesouhlasí s návrhy Rady seniorů.

„První varianta není možná. Ve chvíli, kdy bychom zrušili stropy na sociální pojištění, tak bychom museli zvýšit důchody všem, kteří jsou v příjmové kategorii nad stropy. Souvisí to s nálezem Ústavního soudu, na základě kterého jsme museli minulý rok upravit schéma výpočtu důchodů,“ připomíná.

Návrh na odložení zavedení druhého pilíře podle něj reálný je, velmi by však poškodil dnešní mladé lidi. „Důchodová reforma měla být už před 10 nebo 15 lety, už dnes je ve velmi výrazném zpoždění a pokud ji budeme odkládat o další roky, tak dostaneme do problémů dnešní mladou generaci,“ říká Jaromír Drábek.

Senioři demonstrují v Praze a Lounech proti zpomalení růstu penzí

Číst článek

Podle Lenky Kohoutové – poslankyně ODS, členky výboru pro sociální politiku a předsedkyně sněmovního výboru pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné – rozhodnutí neznamená, že by se penze vůbec nezvyšovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest seniorů zhodnotili na Rádiu Česko předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes a poslankyně ODS Lenka Kohoutová

„My říkáme, že důchody valorizovat budeme, že pouze valorizaci na dva roky omezíme. Na dva roky proto, že máme problematickou situaci a ukázalo se, že teď musíme šetřit i na valorizacích. Domnívám se, že je velkým úspěchem, že se nám podařilo dohodnout alespoň nějakou valorizaci,“ míní Kohoutová.

Podle ní je však třeba pomoci těm, kteří ji skutečně budou potřebovat. „Od Nového roku, pokud se nám to podaří, tak ten, kdo vydává více než 50 procent svých příjmů na bydlení, by měl mít nárok v režimu hmotné nouze na příspěvek na náklady s bydlením a na bydlení,“ předpokládá poslankyně.

Nikola Bojčev, Rádio Česko, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme