Jsme na počátku chřipkové epidemie, varuje hlavní hygienik

V České republice by chřipková epidemie mohla propuknout zhruba v polovině či koncem prosince. "Jsme na počátku chřipkové epidemie. A více se objevuje pandemický kmen," upozorňuje hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna. Ilustrační foto.

Čekárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nyní je podle něj třeba se domluvit, jak dále postupovat proti hrozící epidemii. Vít také slíbil co nejrychlejší začátek očkování proti prasečí chřipce, které se proti původnímu rozhodnutí opožďuje. Všichni občané se kromě toho mohou podle hlavního hygienika nechat očkovat proti běžné chřipce.

Michael Vít předpokládá, že na konci příštího týdne přivezeme z Belgie prvních 95 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Hned pak půjde zahájit očkování. Původně ministerstvo slibovalo, že se začne už na začátku listopadu. Hlavní hygienik ČR odůvodnil zdržení komplikovanou výrobou vakcíny a také českou legislativou, konkrétně tím, že zákon o veřejných zakázkách nepočítá s výjimkou ani v případě krizové situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Vít byl hostem Ranního interview Radiožurnálu.

Z obyvatel České republiky by měli být očkováni proti prasečí chřipce především chronicky nemocní lidé, občané důležití pro fungování státu, zdravotníci a těhotné ženy.

Prudký nástup epidemie prasečí chřipky v Česku by ale mohl také způsobit, že se nebude moci očkovat. Česká lékařská komora tvrdí, že než dorazí do Česka vakcíny, může mít nemoc už příliš mnoho lidí.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vastimil Sršeň řekl, proč se nedoveze dřív aspoň ta část vakcín, která je už vyrobená. "My bychom se rádi vyhnuli problému, který má v současné době Německo. Chtěli bychom mít plynulý proces, proto čekáme, až se naplní kapacita nad sto tisíc očkovacích dávek," upřesnil Sršeň.

V nemocnicích se začínají chránit

Například Vinohradská nemocnice v Praze kvůli rozmáhající se prasečí chřipce omezuje provoz. Na tamním oddělení ARO zemřel pacient, nakažený chřipkovým virem, primárně ale za jeho smrt může leukémie. Dalších šest lidí, pacientů i personálu, s touto nemocí zápolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman ve vysílání Radiožurnálu o postupu prasečí chřipky v Česku

Jak ve vysílání Radiožurnálu uklidňoval ředitel vinohradské nemocnice Marek Zeman, jejich stav není vážný: "Pravdou je, že jeden lékař a dva nelékařští zdravotničtí pracovníci z oddělení hematologie měli respirační infekt lehkého typu chřipky. Byl u nich rovněž prokázán virus H1N1. Jsou ale ve velmi dobrém stavu na domácím léčení jako při běžném onemocnění chřipkou."

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Štromajerová mluvila o prasečí chřipce na Gymnáziu v Chebu.

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že eviduje zatím jediný případ úmrtí v souvislosti s prasečí chřipkou - ženy, která zemřela minulý měsíc v karlovarské nemocnici. Už předtím ale trpěla vážnými zdravotními problémy.

První školy po hromadném onemocnění nevyučují

Nemoc začíná zasahovat do chodu dalších domácích institucí, nejvíc škol, které se zavřely kvůli nákaze studentů nebo pedagogů. Mezi nimi jako první nevyučuje chebské gymnázium. Náhlé volno je také ve dvou středních školách v Olomouckém kraji a jedné základní škole v Moravskoslezském kraji.

Na chebském gymnáziu je vir H1N1 prokázán zatím u tří studentů. Podle hygieniků je ale pravděpodobné, že můžou být další stovky studenti prasečí chřipkou nakaženi. Protože nemocných stále přibývalo, gymnázium se po domluvě s Karlovarským krajem, které školu spravuje, rozhodlo preventivně zařízení uzavřít a to zatím do pátku 20. listopadu.

Školy, jejichž žáci ve větším počtu onemocněli chřipkou, by se měly podle názoru hygieniků zavírat na pět dnů, tedy na průměrnou inkubační dobu chřipky.

Martin Dorazín, Jan Pokorný, Andrea Štomajerová, Lenka Jansová, Alice Kottová, Kateřina Rózsová-Horálková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme