USA 0:1 Česko

Jsme připraveni bránit s policií Prahu, říká o protestu taxikářů primátorka

Pražští taxikáři nekontaktovali magistrát s žádostí o jednání kvůli sporu se společností Uber. Řekla to primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Tu řidiči vyzvali na pondělním protestu u ruzyňského letiště, aby situaci kolem Uberu vyřešila do pátku. Jinak prý na protest zablokují vybranou pražskou ulici. Krnáčová podle svých slov ale nemá pravomoc spor vyřešit. Primátorka je ale odhodlána bránit s policií hlavní město.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská primátorka Adriana Krnáčová z ANO 2011 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na pražském letišti v posledních dnech protestovaly desítky řidičů taxi proti své konkurenci společnosti Uber. Vadí jim, že Uber, který se nepovažuje za klasickou taxislužbu, nedodržuje stejná pravidla, jakými se musí řídit oni. Taxikáři dali primátorce Adrianě Krnáčové ultimátum. Pokud prý spor obou táborů nerozhodne do pátku, zablokují vybranou pražskou ulici. Jak ale řekla primátorka Radiožurnálu, Praha je připravena zasáhnout.

Taxikáři opět obsadili kvůli Uberu pražské letiště a dali primátorce Krnáčové ultimátum

Číst článek

Jak se postavíte k výzvě taxikářů? Rozhodnete jejich spor se společností Uber do pátečních 15 hodin?
Žádnou (výzvu, pozn. red.) jsem nedostala, jen jsem slyšela výkřiky v médiích. Nemám co rozhodovat, protože na to nemám pravomoc. Nemám zmocnění, jakým způsobem bych měla postupovat, takže se domnívám, že tato výzva je naprosto lichá.

Chystáte v nejbližších dnech nějaké jednání se zástupci taxislužeb, případně se zástupci služby Uber?
Nechystám absolutně nic podobného. Nikdo se na mě neobrátil, takže ani v podstatě nemám důvod jednat, protože se domnívám, že toto není otázkou Prahy. Nemáme bohužel legislativu, která by regulovala tyto sdílené ekonomiky. To se nejedná jen o Uber, ale i o Airbnb a další, které budou nesporně přibývat. Obrátili jsme se na ministerstvo průmyslu a obchodu, kolikrát v minulosti i na další ministerstva, aby to regulovala. Ale bohužel jsme dostali vyhýbavou odpověď. Nakonec si tu agendu vzal Úřad vlády a pan ministr Chvojka. Bohužel ani z toho žádné výstupy nemáme. Můžeme dělat jen to, co nám umožňuje zákon. Zákon nás ale nezmocňuje k něčemu podobnému, jak by si taxikáři představovali. Možná by své přání měli orientovat spíše na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Měla by podle vás platit pro řidiče společnosti Uber stejná pravidla jako pro řidiče klasických taxislužeb?
Zcela jistě. Na jedné straně chápu protest taxikářů, jenomže způsob, jakým projevují svou nevoli, je naprosto nemístný. Pochopitelně jednotné prostředí pro všechny podnikatele je důležité. Nicméně zásadou soupeření v soutěžení v podnikatelském prostředí je, že jeden přijde s nějakou inovací a trh na to musí reagovat. Zásadní otázkou pro mě je, aby si taxikáři možná položili otázku, proč jsou služby Uberu více oblíbené než služby taxikářů. Možná by měli adekvátně reagovat.

Praha už několik měsíců pokutuje řidiče Uberu, kteří neprojdou kontrolou magistrátu, a to navzdory pravomocnému rozsudku soudu, který se řidičů Uberu zastal. Budete v postizích pokračovat?
Určitě, máme tu povinnost. Kontrolujeme jak taxikáře, tak samozřejmě řidiče Uberu. To je pochopitelně složitější, protože se musíte zaregistrovat do této platformy platební kartou a není úplně snadné tento proces absolvovat. Potřebujeme několik figurantů, kontroly nejsou jednoduše organizovatelné. Nicméně děláme to. Také jsme zjistili některé porušení závažných obecných pravidel. Stejně tak kontrolujeme taxikáře, máme hromadu kontrol a zjistili jsme hromadu přestupků. Myslím, že jednotné prostředí, kde by všichni měli stejné podmínky, by bylo velice žádoucí. Je ale potřebné jej zabezpečit prostřednictvím zákona.

Jak se zachováte, když taxikáři v pátek zablokují vybranou ulici?
„Jsme v diskusi s městkou i státní policí. Toto už není úplně legrace zejména v situaci, kdy je Evropa ve velice neklidné situaci. Považuju to za vyhrožování celému městu a braní si za rukojmí obyvatele Prahy. To si myslím, že by si taxikáři měli rozmyslet. Každopádně jsme připraveni zasáhnout a bránit Prahu před tímto velice neadekvátním způsobem protestu.

jra, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme