‚Jsme rádi, že zákon platí i pro policii.‘ Soud potvrdil vnitru pokutu za shromažďování dat

Městský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil ministerstvu vnitra pokutu 975 000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů za překročení pravomoci při policejním sběru dat o zdravotním stavu lidí, kteří byli v izolaci kvůli covidu-19. Policie podle rozsudku neměla pro plošné shromažďování údajů zákonné oprávnění. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo zváží další postup. Proti rozsudku může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Městský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil ministerstvu vnitra pokutu 975 000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů za překročení pravomoci při policejním sběru dat o zdravotním stavu lidí, kteří byli v izolaci kvůli covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil pokutu ministerstvu místo republikové policii kvůli tomu, že ta nemá právní subjektivitu.

„Dle názoru soudu byla pokuta uložena správně. Policie neměla zákonné oprávnění pro plošné shromažďování a zpracování údajů o zdravotním stavu občanů v izolaci, a proto nelze přistoupit na námitku žalobce, že šlo o pouhou součinnost s jiným státním orgánem,“ konstatovala soudkyně Naděžda Treschlová.

Kontroly karantén a izolací začnou tento týden. ‚Vyčleníme stovky policistů,‘ řekl Hamáček

Číst článek

Na žádost policejního prezidenta z března 2020 tak podle soudkyně byly od dubna 2021 do března 2022 shromažďovány, zpracovávány a uchovávány osobní údaje více než dvou milionů lidí. „Jen v několika málo případech byly tyto údaje využity ke konkrétnímu řešení trestného činu nebo přestupku v souvislosti s porušením izolace,“ uvedla soudkyně.

Byl tak podle ní porušen zákon o policii. „Informace o zdravotním stavu osob v izolaci lze poskytnout, jen je-li to nezbytné pro účely šetření konkrétního trestného činu nebo přestupku nebo při poskytování ochrany osob,“ dodala.

Policie podle soudkyně také nezveřejnila účel zpracování plošných údajů a ve lhůtě ani nepodala k úřadu posouzení vlivu zpracování údajů na ochranu osobních údajů.

Policie argumentovala tím, že osobní údaje zpracovávala kvůli součinnosti s orgány ochrany veřejného zdraví a kvůli kontrole dodržování tehdejších opatření. Podle zástupce ministerstva Petra Habarty v rámci krizového stavu v důsledku pandemie policie musela postupovat nestandardně, nemohla přistupovat k údajům ve správě jiného orgánu.

Musela si tak evidence osob v karanténě nebo izolaci zřídit sama. „Využívali jsme ji, jako by to byla evidence jiného orgánu, nikoliv naše vlastní,“ uvedl Habarta.

Podle úřadu ale policie shromažďovala osobní údaje o zdravotním stavu osob plošně a preventivně, bez vazby na konkrétní prošetřovaný případ. Tím překročila pravomoci vyplývající ze zákona a spáchala přestupek. „Jsme rádi, že zákon platí i pro policii, která se musí naučit nést odpovědnost za jeho porušování,“ řekl po rozhodnutí ředitel právního odboru ÚOOÚ Petr Kobylka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme