Jsou Češi národem ranních ptáčat?

Také se vám ráno nechce vstávat? Není se co divit, podle průzkumů jsou totiž Češi oproti jiným národům ranní ptáčata. Zatímco západoevropan málokdy vstane před sedmou, my se budíme už okolo šesté. Stále více hlasů ale volá po změně. Například studenti gymnázia v Dubí se v referendu rozhodli, že zvonění na první hodinu uslyší o půl hodiny později.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budík v hlavě

budík v hlavě | Foto: Jobpilot

Životní režim v Česku se stále výrazně liší. Zatímco na vesnicích se obvykle začíná pracovat před sedmou hodinou, ve městech je start nového dne pomalejší. Třináct procent Čechů začíná pracovat po osmé hodině. Dalších sedmnáct procent by si pozdější začátek pracovní doby přálo.

Nejvíc o ní mluví mezi řidiči, lékaři, číšníky či manažery. "Řada relaxačních a jiných aktivit se posunuje na odpoledne a později, třeba i večer, takže se zdá, že je dobré i ráno začínat o něco později," tvrdí doktor Jaroslav Kříž, podle kterého se už například v nemocnicích posouvají ranní budíčky.

Také některé školy zvažují pozdější začátek vyučování. Aktuální je to teď v gymnáziu Jana Amose Komenského v Dubí u Teplic. "Chtěli bychom zahajovat vyučování nejdříve v půl deváté nebo v devět hodin. Vycházeli jsme hlavně z požadavků dojíždějících studentů z celého okresu Teplice, kterých je na naší škole 80 procent," říká ředitelka školy Jaroslava Turková.

O pozdějších příchodech do školy si rozhodli studenti sami v referendu, které vyhlásilo vedení gymnázia. Od školního roku 2002-2003 tak bude začátek první hodiny odložen z tradiční osmé hodiny na půl devátou. Referendum probíhalo jedenáct dní a účastnili se ho jak studenti, tak rodiče. Dopoledne pak na hlavním schodišti školy proběhlo vyhodnocení. Pro posunutí začátku vyučování bylo více než 80 procent hlasujících.

Záleží na tom, jak se rozhodnou rodiče. Škole to podle její ředitelky může přinést jen úspory, hlavně za světlo a teplo. "Žádnou zákonnou normu, vyhlášku, nebo školský zákon neporušíme," dodala Turková. Připouští však, že je osmá hodina u nás historicky zakořeněná.

Dá se očekávat, že ke stejnému kroku postupem času přistoupí také další školy. Možná se i díky tomu přiblížíme západoevropanům, kteří obyčejně nevstávají před sedmou hodinou. Češi spí většinou necelých osm hodin. Odborníci, kteří dlouhodobě sledují náš životní styl tvrdí, že nejkratší dobu strávíme v posteli v pátek. Nejdéle spáváme v neděli.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme