Jsou dokumenty předané poslancem Ranincem kompromitující?

Dokumenty, které má poslanec ODS Juraj Raninec jako údajný důkaz shromažďování kompromitujících materiálů na politiky, se týkají poslance ODS Libora Ježka. Pocházejí ze sněmovního mandátového a imunitního výboru, který Ježka v roce 2000 zbavil imunity kvůli vážné dopravní nehodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepořádek na stole

Nepořádek na stole | Foto: Jan Rosenauer

Jak Raninec řekl Radiožurnálu, složku má od exposlance Jana Moravy: "Někdy v červenci nebo v srpnu jsem od pana poslance Moravy dostal složku, na jejíž přední straně bylo napsáno: ,Juraji, tady máš nějaké čtení na dny volna', dvě tečky za tím a ,Myslím, že je to ten váš Ježek' a podpis pana poslance Moravy Podíval jsem se dovnitř a tam byly policejní dokumentace, policejní protokoly, fotodokumentace, zápis o podání vysvětlení, zpráva ošetřujícího lékaře a lékařská zpráva o dopravní nehodě pana poslance Libora Ježka."

Juraj Raninec, který vystoupil z poslaneckého klubu Občanské demokratické strany, dnes materiály předal předsedovi sněmovního mandátového a imutního výboru Miloslavu Kalovi z ČSSD. Ten jejich původ Radiožurnálu potvrdil:

"Jedná se o materiály, které byly v imunitním a mandátovém výboru projednány v roce 2000. Poté jsme se dohodli, že je pan poslanec Raninec je nechá na výboru a my je uložíme do archívu. Tyto materiálny byly předmětem projednávání tehdejšího výboru před osmi lety. Je to v podstatě policejní podsložka, vedená na pana poslance Ježka, která se týkala jeho dopravní nehody." Žádné "výbušné" informace, které by ho Ježka mohly kompromitovat, ale složka podle Miloslava Kaly neobsahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napjaté situaci v Občanské demokratické straně mluvil ve 20 minutách Radiožurnálu předseda poslanců ODS Petr Tluchoř (moderátor Martin Veselovský)

Příběh samotného bývalého poslance Moravy pokračuje takto: Zůstává členem Občanské demokratické strany. Rada neratovického sdružení ODS, jehož je Morava členem, mu totiž neschválila jeho návrh na dočasné pozastavení členství ve straně. Po jednání to řekl Morava, který radě vysvětloval svou roli v nedávné kauze s kompromitujícími materiály. O dalším členství Moravy má rozhodnout sněm neratovické ODS, který se sejde 23. října.

Jak to bylo před osmi let s Ježkem?

Sněmovní mandátový a imunitní výbor Ježka v roce 2000 zbavil kvůli nehodě imunity. Libor Ježek teď nechápe, jak by ho mohly tyto dokumenty kompromitovat:

"Dopravní nehoda před osmi lety byla řádně vyšetřená, byl jsem označen za viníka. Policie v souladu se zákonem požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání. Já jsem požádal osobně poslanecké plénum, aby mě vydalo, aby nehoda mohla být řádně vyšetřena. To se stalo. Okresní soud v Mělníce mě posléze shledal viníkem dopravní nehody."

Policie případ řádně vyšetřila, byl jsem potrestán, dodává Ježek: "Dostal jsem stotisícovou peněžitou pokutu, zákaz řízení na dva roky. Po polovině trestu mi byl zbytek prominut. Celá kauza byl dostatečně medializovaná, takže nerozumím, jak tento materiál může být označený za kompromitující."

Renáta Prátová, Pavel Otto, Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme