Jsou zcela nevinní, a přesto první roky života tráví za mřížemi

Do vězení se batolata ve věku od jednoho do tří let dostala se svými matkami. Když to dobře dopadne, spolu s nimi vězení i opustí. Speciální oddělení funguje v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou desátým rokem a je zřejmě jediné v republice, kde odsouzené musejí za pobyt platit. Jinak by svoje děti léta neviděly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parta batolat z ženského vězení ve Světlé nad Sázavou

Parta batolat z ženského vězení ve Světlé nad Sázavou | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

V betonovém pískovišti sedí dvě holčičky a přehazují písek přes sítko. Za nimi se zvedá jeden drátěný plot, o pár metrů další a výhled stíní čtyřmetrová betonová zeď. U stolku sedí několik žen, kolem kterých projíždějí na plastových motorkách dva kluci.

„Hračky sem můžeme dostat a ještě oblečení. Jinak nic. To ostatní, jako je třeba Sunar nebo různé krémy, si kupujeme v kantýně," říká čtyřicetiletá Klára. Klára stejně jako ostatní ženy nosí civilní oděv, společně s odsouzenými dětem vaří podle vězeňského jídelníčku a jsou s nimi 24 hodin denně.

Kláře je přes čtyřicet a je tady nejstarší. Kdysi vedla prosperující kosmetický salón, kam chodily i celebrity. Jenže jí vstoupil do cesty drogový dealer a několika měsíční známost skončila eskortou do vazby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na batolata za mřížemi se podíval zblízka reportér ČRo Ĺubomír Smatana

„Dneska to nechápu, ale to byly asi hormony," směje se trochu ironicky vysoká žena s chlapečkem v náručí.

Mezi vazbou a nástupem do vězení uběhlo několik let, Klára se vdala a s novým manželem chtěli dítě. Nemohla ale otěhotnět. Pomohlo až umělé oplodnění. Proto také před nástupem do vězení usilovala o místo na oddělení pro matky s dětmi.

„Dítě musí být s matkou. Otec to ale velmi špatně nese. Ale kluk taky. Při každé návštěvě chce domů," říká smutně Klára.

Odsouzené bydlí s dětmi každá na svém pokoji, které jsou vyzdobené stejně jako jiné dětské pokojíky na svobodě. Ze stěny se směje krteček a peřiny pestře svítí. Ačkoliv je celá káznice přeplněná o více než dvacet procent, na tomto oddělení je ještě místo.

„Vybíráme ženy s nízkými tresty, aby mohly odejít z vězení i se svými dětmi," říká ředitelka věznice Gabriela Slováková a dodává, že matky spolu s dětmi smí ve vězení strávit maximálně dva roky.

Děti poznávají i venkovní svět

Matky s dětmi se vůbec nedostávají do kontaktu s ostatními odsouzenými a na uzavřeném oddělení jsou neustále pohromadě. Děti mohou vidět jednou za měsíc návštěvu a několikrát do roka chodí na vycházky do města. To aby věděly, jak to vypadá venku.

„Aby věděly, že po městě jezdí autobusy nebo že je taky nějaký rybník, na kterém sedí kachny,“ říká mluvčí věznice Eva Hodná.

Za uplynulých deset let prošlo speciálním oddělením pro matky s dětmi sto batolat. Teď za vysokými zdmi žije deset žen a jedenáct dětí.

Pobyt za mřížemi s matkou není podle vězeňských psychologů pro děti traumatem. Ředitelka Slováková si tento cílený přístup k odsouzeným pochvaluje. Podle ní se společnosti vyplácí.

„Mezi těmito ženami je minimální recidiva. Za mříže se už nevracejí," uzavírá ředitelka Gabriela Slováková.


Zvětšit mapu

Ľubomír Smatana, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme