Jugoslávský prezident Koštunica provedl čistku v armádě

Čistku v armádě dnes provedl jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Do výslužby poslal skalní stoupence svého předchůdce Slobodana Miloševiče - bývalého ministra obrany generála Dragoljuba Ojdaniče, který je obžalován z válečných zločinů, a také dva vysoké důstojníky tajné služby ozbrojených sil generála Gezu Farkaše a podplukovníka Aleksandara Vasiljeviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve funkci ponechal náčelníka generálního štábu Jugoslávské armády generálplukovníka Nebojšu Pavkoviče. O změnách informovala oficiální jugoslávská tisková agentura Tanjug.

Nebojša Pavkovič býval Miloševičovým oddaným stoupencem, odmítl ale vyslat jednotky na obranu režimu za říjnového povstání, které přinutilo Miloševiče přiznat svou porážku v kontroverzních zářijových prezidentských volbách a připustit Koštunicovo vítězství. Koštunica je častým terčem kritiky za neochotu odvolat Pavkoviče, kterého mnozí prodemokratičtí činitelé nadále považují za Miloševičova spojence.

Generál Pavkovič dnes nadřídil revizi rozhodnutí vojenských soudů z Miloševičovy éry, na jejichž podkladě byli někteří důstojníci, kteří se připojili k protimiloševičovské opozici, zbaveni vojenské hodnosti.

Pavkovič v prohlášení informuje, že vydal pokyn k této revizi v zájmu „dosažení absolutní spravedlnosti“ v takových případech, včetně případů bývalého vojenského velitele generála Momčilo Perišiče a jeho spojence Dragana Vukšiče. Ti se před několika lety obrátili proti Miloševičovi.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme