Jugoslávský prezident Koštunica provedl čistku v armádě

Čistku v armádě dnes provedl jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Do výslužby poslal skalní stoupence svého předchůdce Slobodana Miloševiče - bývalého ministra obrany generála Dragoljuba Ojdaniče, který je obžalován z válečných zločinů, a také dva vysoké důstojníky tajné služby ozbrojených sil generála Gezu Farkaše a podplukovníka Aleksandara Vasiljeviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve funkci ponechal náčelníka generálního štábu Jugoslávské armády generálplukovníka Nebojšu Pavkoviče. O změnách informovala oficiální jugoslávská tisková agentura Tanjug.

Nebojša Pavkovič býval Miloševičovým oddaným stoupencem, odmítl ale vyslat jednotky na obranu režimu za říjnového povstání, které přinutilo Miloševiče přiznat svou porážku v kontroverzních zářijových prezidentských volbách a připustit Koštunicovo vítězství. Koštunica je častým terčem kritiky za neochotu odvolat Pavkoviče, kterého mnozí prodemokratičtí činitelé nadále považují za Miloševičova spojence.

Generál Pavkovič dnes nadřídil revizi rozhodnutí vojenských soudů z Miloševičovy éry, na jejichž podkladě byli někteří důstojníci, kteří se připojili k protimiloševičovské opozici, zbaveni vojenské hodnosti.

Pavkovič v prohlášení informuje, že vydal pokyn k této revizi v zájmu „dosažení absolutní spravedlnosti“ v takových případech, včetně případů bývalého vojenského velitele generála Momčilo Perišiče a jeho spojence Dragana Vukšiče. Ti se před několika lety obrátili proti Miloševičovi.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme