Julínek jednal s krizovým štábem o řešení situace ve zdravotnictví

Vyhlášky o rámcových smlouvách, problémy se zajištěním vakcín proti chřipce či finanční bilance zdravotnictví, byly tématem rozhovoru ministra zdravotnictví Tomáše Julínka s Krizovým štábem lékařů, lékárníků a nemocnic. Nový ministr zdravotnictví jim potvrdil, že jeho prioritou jsou změny vyhlášky o rámcových smlouvách. Julínek přijal kritiky svého předchůdce Davida Ratha jako první ze všech zdravotníků, dříve ve funkci jednal jen s pacienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Po setkání se zástupci Krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic ministr prohlásil, že vyhlášku o rámcových smlouvách vydal jeho předchůdce David Rath v rozporu se zákonem. Nepočkal totiž, až se na textu smluv dohodnou lékaři s pojišťovnami.

"Byla to jedna z příčin, která vedla lékaře k vytvoření krizového štábu. To znamená, že je i požadavkem krizového štábu, aby se ta vyhláška uvedla do souladu se zákonem. Ta vyhláška bude, tak jak zákon říká, vydávat dohodu zástupců pojišťoven a poskytovatelů o rámcových smlouvách a ta bude v té vyhlášce obsažena, tak jak má být a nebude tam nic navíc, co tam být nesmí," řekl Julínek.

Další zásadní otázkou společného jednání byla problematika vakcín proti chřipce. Mluvčí krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic Jan Jelínek upozornil, že v současnosti je očkování proti chřipce komplikovanou záležitostí.

"Je problém s nákupem vakcín. Lékárny nevědí, zda mají vakcíny nakupovat a zda k nim budou chodit pacienti s receptem pro jednotlivou vakcínu. Lékaři nevědí, zda mají vakcíny nakupovat přes lékárny nebo přímo od distributorů. Pacient neví, zda se vůbec k pravidelnému očkování proti chřipce dostane," vysvětluje Jelínek.

Zástupci krizového štábu lékařů se proto s ministrem zdravotnictví dohodli na jednotném a rychlém řešení. Cesta k vakcíně proti chřipce by tedy měla být následující: lékař vypíše recept, pacient si vakcínu koupí v lékárně a lékař mu ji aplikuje.

Julínek uvedl, že v deseti bodech, jež mu krizový štáb dnes předložil, byly i takové, které vyžadují delší jednání. Například úprava sazebníku, podle něhož jsou lékaři za práci placeni, která je podle ministra možná až v roce 2008. K tématům dnešního jednání patřilo také uznávání lékařských kvalifikací. Ministr se s krizovým štábem dohodl, že budou spolupracovat i na úpravách vyhlášek o výdejnách léků a o zdravotnické dokumentaci a na vydání nové lékové vyhlášky.

Po jednání se zástupci krizového štábu se ministr Julínek setkal s představiteli zdravotních pojišťoven. Informoval je o přípravách nové vyhlášky o rámcových smlouvách. Ministr také předpokládá větší zodpovědnost pojišťoven za nákup zdravotní péče, kontrolu její kvality a dostupnosti.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme