Juraj Thoma: Nejsem si vědom toho, že bych se dopustil trestného činu

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma zvolený za hnutí Občané pro Budějovice je podezřelý z toho, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení, aniž by to schválila rada města. Tím měl jihočeské metropoli způsobit škodu 5 milionů korun. Policie ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Thoma to odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českobudějovický primátor Juraj Thoma (vlevo)

Českobudějovický primátor Juraj Thoma (vlevo) | Zdroj: ČTK

„Spor se vede o to, zda se jednalo o dodatek ke smlouvě - tak, jak tvrdí policie - na který se vztahuje zákon o zadávání veřejných zakázek, anebo jenom o využití jistého článku smlouvy a tudíž to nebyl dodatek ve smyslu zákona,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne primátor.

O tom, že dodatek mohl podepsat a nepotřeboval souhlas rady, nepochybuje. „Než ke mně dokument doputoval, byl opatřen podpisem a doporučením vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií, věcně příslušného náměstka a magistrátního právníka, že ty věci jsou v pořádku,“ uvedl Thoma.

Dodal, že město prý má několik právních posudků a analýz, které dokazují, že se skutečně nejednalo o dodatek, který by podléhal režimu zákona o zadávání veřejných zakázek. Stanovisko má prý písemně potvrzené i od příslušných pracovníků magistrátu odpovědných za přípravu a vypisování veřejných zakázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma byl hostem večerních Ozvěn dne. K případu se vyjádřila také advokátka protikorupčního hnutí Oživení Petra Bielinová

„Všechno jsem policejním orgánům samozřejmě sděloval, a proto jsem velice smutný, že nic z toho není ve sdělení obvinění zmíněno, natož, že by s tím bylo nějak pracováno,“ zmínil Thoma.

Důvěryhodnost a kvalifikovanost soudních znalců, podle kterých byla zakázka o 5 milionů dražší než ve výběrovém řízení, zpochybňuje.

„Ti takzvaní soudní znalci nejsou soudní znalci. Jeden z těch soudních znalců je člověk, který donedávna pracoval na jednom ústředním orgánu státní správy a byl odejit po tom, co se úplně nepovedl přechod na nový systém výplaty sociálních dávek,“ tvrdí Thoma.

„Tím druhým nikoliv soudním znalcem, ale tím, kdo měl vypracovat jakoby ekonomickou oponenturu vůči tomu takzvanému dodatku číslo dvě je zase společnost, která je podle veřejně dostupných zdrojů podezřelá z machinací při jedné veřejné zakázce na IT technologii pro Znojmo,“ upozorňuje starosta.

Město si podle něj navíc v době přípravy dodatku zadalo oponentní ekonomické analýzy a také audit. Zkoumání prý vyznělo ve prospěch Thomova postupu. „Nejsem si vědom toho, že bych se dopustil jakéhokoli trestného činu natož úmyslného, jak tvrdí vyšetřovatel,“ uzavřel primátor.

Thoma neměl rozhodovat, míní advokátka

Podle advokátky Petry Bielinové se Thoma překročení pravomocí úřední osoby měl dopustit ne podle zákona o veřejných zakázkách, o kterém mluví on, ale podle zákona o obcích, kde je dáno, kdo může o čem rozhodovat.

Policie obvinila primátora Českých Budějovic Thomu ze zneužití pravomoci

Číst článek

„Starosta, respektive primátor v případě statutárního města, není oprávněn tvořit vůli za obec, nicméně ji pouze projevuje vůči třetím osobám právě tím, že například podepisuje smlouvy, ale samotnou vůli ustanovuje rada obce nebo města,“ vysvětlila.

Podle ní tak měla o zakázce rozhodnout rada a Thoma jen dodatek podepsat. Starosta totiž rozhoduje sám pouze v případě, že se jedná o malou obec, která nemá vlastní radu. Thoma tak sám rozhodnout nemohl a Bielinová si myslí, že si toho musel být vzhledem ke svým zkušenostem vědom.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme