Jurečka chce být předsedou KDU-ČSL, vyzve Zdechovského a Bartoška

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka bude na mimořádném sjezdu 25. ledna v Praze usilovat o post předsedy KDU-ČSL. Poslanec a někdejší lidovecký místopředseda kandidaturu oznámil na středeční tiskové konferenci ve sněmovně. Funkci z rodinných důvodů opustí Marek Výborný. Kandidaturu už dříve ohlásili místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jurečka se o kandidatuře dlouho rozhodoval, zásadní pro něj byl názor manželky. Sjezd vnímá jako dobrou příležitost nejen pro změnu předsedy, ale také pro obnovu předsednictva. „Myslím, že je určitá obnova potřeba. Jsem za to rád, že i takhle to členové současného předsednictva jsou ochotni vnímat,“ řekl. Kdyby Jurečka nebyl zvolen předsedou, chce se ucházet i o pozici místopředsedy, pokud nenastanou nečekané okolnosti.

Výborný dříve uvedl, že na mimořádném sjezdu požádají současní místopředsedové strany o potvrzení svých mandátů, které získali na řádném březnovém sjezdu. Jsou jimi vedle Bartoška také Šárka Jelínková, Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík.

Nové výrazné osobnosti

Předseda liberecké KDU-ČSL Matek ve středu řekl, že na post místopředsedy rezignuje a nebude se o něj znovu ucházet. Hlavním důvodem je, že se na poslední chvíli rozpadla několik měsíců domlouvaná spolupráce pro krajské volby se Starosty pro Liberecký kraj, chce se tak jako předseda krajské lidovecké organizace zaměřit na blížící se volby.

Předsedou KDU-ČSL by měl být někdo z poslaneckého klubu, strana nemůže být bez hlavy, říká Mihola

Číst článek

Předsednictvo by podle Jurečky mělo být posíleno o výrazné osobnosti, které by zvýšily důvěru lidí v KDU-ČSL a výkon samotných lidovců. Jmenoval například Zdechovského nebo předsedu sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka. „Myslím, že část předsednictva, které bylo doposud, by měla dál pokračovat, ale dát prostor pro to, aby se řady předsednictva rozšířily,“ dodal Jurečka.

Ohledně možné spolupráce KDU-ČSL s ostatními subjekty před parlamentními volbami v roce 2021 Jurečka uvedl, že pokud se nezmění volební zákon, je skoro nereálné vytvořit smysluplnou předvolební koaliční spolupráci.

Zaměřit se na potřeby lidí

Podle Jurečky je důležité, aby se lidovci zaměřili na potřeby lidí, jako důležitá témata zmínil dostupnost bydlení, výstavbu dopravní infrastruktury nebo důchodový systém. Zlepšit je podle něj nutné také komunikaci s lidmi. Chtěl by, aby se KDU-ČSL stala stranou se širokým koaličním potenciálem. Se všemi stranami s výjimkou KSČM a SPD je podle něj možné vést dialog o formě spolupráce po volbách.

Sněmovní strany čeká období sjezdů. ODS, Piráti, KSČM i KDU-ČSL si budou volit nové vedení

Číst článek

Kandidaturu na předsedu už dříve vyloučili bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek, nynější první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Jelínková či europoslankyně Michaela Šojdrová. Na kandidaturu nepomýšlí ani hejtman Zlínského kraje a bývalý předseda Jiří Čunek.

Současné vedení KDU-ČSL vzešlo ze sjezdu loni v březnu. Výborný tehdy ve volbě předsedy porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Má tři děti a v minulosti zdůraznil, že rodič je víc než politik. Rozhodnutí Výborného ve středu Jurečka ocenil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme