Jurečka odmítá pochybení při odvolání šéfa Úřadu práce. ‚Postupoval jsem podle zákona,‘ tvrdí

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Najmon se prý může obrátit na ministerstvo vnitra a soud. Okolnosti nahrávky v současnosti prošetřuje policie, potvrdil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle Mf Dnes, která má záznam k dispozici, Jurečka nabídl Najmonovi mimořádné prémie, když rezignuje.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:34 23. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Jurečka

Jurečka měl v nahrávce nabídnout bývalému šéfovi Úřadu práce prémie, pokud rezignuje | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Najmon Radiožurnálu prostřednictvím textové zprávy sdělil, že na něj ministr Jurečka tlačil sám i prostřednictvím dalších lidí. „Byly mi předesílány následky, pokud neodejdu, a různé výhody, pokud tak učiním. Jako nabídky výhodných zaměstnání či peněz. A to nepočítám objednané mediální útoky,“ uvedl.

Jurečka novinářům řekl, že o svých výhradách mluvil opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Najmona odvolal v polovině února. O okolnosti odvolání se zajímá policie. Na twitteru ve čtvrtek uvedla, že informace prošetří Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Podle něj služební zákon nabízí dvě možnosti řešení – buď rezignaci dotyčného, nebo nepříznivé hodnocení s odvoláním. Šanon s hodnocením a výhradami šéf resortu ukázal novinářům.

Jurečku v souvislosti s případem kritizují politici opozičního hnutí ANO. „Celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Stínová vláda vyzývá premiéra Fialu, pokud se potvrdí autenticita nahrávek, aby se celou věcí zabýval,“ řekl místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Jurečka k odchodům do důchodu: Nechci paušální hranici, někdo dělá od 18, někdo od 25, hlavou, fyzicky

Číst článek

Premiér se ministra ve sporu s odvolaným generálním ředitelem zastal. Dopoledne před svým čtvrtečním odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa Jurečka otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly.

Jurečka řekl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o „sérii kontrol“ v Úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek. „Jedna z kontrol probíhá, další začnou v průběhu letošního roku. Zvažujeme i audit vnějším subjektem,“ uvedl ministr.

Za „nešťastné“ řešení případu označil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Na druhou stranu to asi něco vypovídá o fungování služebního zákona, pokud je jediný způsob, jak se můžete vypořádat s úředníkem, který nepracuje tak, jak má, že mu nabízíte větší odstupné,“ dodal.

ČTK, Kateřina Bečková, Lucie Pávová, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme