Výborný: Jurečka není rasista. Fotografie byla nešťastně zvolená, ale text je naprosto pravdivý

V médiích a na sociálních sítích v posledních dnech a týdnech rezonuje fotografie, kterou zveřejnil Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců. Na ní byl Rom s plechovkou piva v ruce, kterou Jurečka doprovodil textem: „Konec zneužívání dávek!“. „Nepopírám, že ta fotografie byla nešťastně zvolená. Říkal jsem to i panu předsedovi. Každý děláme chyby,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Výborný

Marek Výborný | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Výborný ale razantně odmítá Jurečku podezírat z rasismu, se kterým prý rozhodně nemůže být spojován.

„Když se podíváte na kroky pana Jurečky, tak on opakovaně s romskou komunitou komunikuje, mnohokrát jim pomohl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Marek Výborný, ministr zemědělství z KDU-ČSL

Je tak podle něj třeba odhlédnout od použité fotky a zaměřit se na obsah textu, který doprovázela. „Od prvního do posledního písmene a tečky je naprosto pravdivý. My chceme zabránit tomu, aby systém sociálních dávek, který je velmi štědrý a je to dobře, byl zneužíván,“ dodává.

Nejsem ministr, který by určoval ceny rohlíků

Zemědělci v současné době sledují vývoj cen na burzách se stejnou pozorností jako předpověď počasí. Obilí na trzích zlevňuje. Agrární komora přitom varuje, že až letos se naplno v hospodaření farmářů projeví drahá hnojiva a osiva z loňského roku.

Konec podvodů s dávkami, tvrdí Jurečka. ‚Zneužívání je na hladině několika procent,‘ oponuje socioložka

Číst článek

„Ceny obilí klesly z extrémně vysokých cen loňského roku, které byly neúměrně vysoké. To, že klesly, je logické a dlouhodobě správné,“ zdůrazňuje Výborný.

Při současných cenách podle něj nehrozí nedostatek potravinářské pšenice, a pokud se nestane nic mimořádného, neměla by růst ani cena pečiva.

„Nejsem ministr, který by určoval ceny rohlíků nebo chleba. Ale klesající inflace má vliv i na cenovou hladinu v oblasti potravin a doufám, že bude schváleno snížení DPH na potraviny o tři procentní body. To by se částečně mělo projevit na ceně,“ uvádí.

Svůj podíl na růstu cen potravin v loňském roce podle něj mají zemědělci, zpracovatelé i obchodníci. „Nemůžeme obviňovat prvovýrobce ani obchodní řetězce, že by nějak extrémně a nepřiměřeně vydělávali,“ dodává Výborný s tím, že je nadále třeba hlídat marže.

Lidovci klesli na dvouprocentní voličskou podporu. Mělo by to znepokojovat celou vládu, říká politolog

Číst článek

Dosavadní průběh letošní sklizně podle něj naznačuje, že výnosy obilovin kromě žita jsou oproti už tak velmi dobrému loňskému roku nadprůměrné.

„Zapršelo a to má pozitivní vliv i na další komodity. Třeba u brambor jsme bojovali se suchem, setrvalé deště určitě pomůžou i ovocnářství,“ dodává s tím, že déletrvající deště mohou sice zhoršit kvalitu pšenice, ale nemělo by jít o nic dramatického.

Škrty v dotacích

Loňský rok byl pro zemědělce mimořádný, zemědělským podnikům vzrostl zisk o více než 140 procent celkem na zhruba 20 miliard korun.

Nenávistné komentáře ubližují. Stanovují ale také novou normu vyjadřování, varuje filozof

Číst článek

„Jedna strana je zisk, druhá náklady. Hnojiva zemědělec vždy nakupuje na rok dopředu a loňské ceny byly výrazně vyšší. Zemědělci s tím musí počítat. I díky dobré úrodě a možná až nepřiměřeně vysokým výkupním cenám na tom ale nejsou špatně,“ konstatuje ministr.

Součástí vládního konsolidačního balíčku jsou i škrty v dotacích. Ty by se podle Výborného v oblasti zemědělství mohly dotknout nejen provozních dotací.

„Máme zde společnosti, které loni skončily ve výrazném zisku i díky podpoře státu a kompenzacím za ceny energií. Myslím, že není důvod různými investičními dotacemi podporovat firmy, které si bez problémů mohou vzít úvěr. Na druhou stranu jsme se ale zavázali k nějakým parametrům společné zemědělské politiky a ty chci dodržet,“ doplňuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme