Justice by měla dostat nové soudce

Návrh 55 kandidátů na funkce soudců dnes vládě předloží ministr spravedlnosti Pavel Němec. Nejvíc by měly posílit soudy v Praze, Ústí nad Labem a v Ostravě. Podle Ústavy jmenuje soudce prezident republiky. Aby bylo jeho rozhodnutí platné, musí je podepsat také premiér nebo jím pověřený člen kabinetu. Podle mluvčího resortu spravedlnosti Petra Dimuna splňují všichni kandidáti zákonem stanovené podmínky a souhlasí se svým jmenováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudnictví | Foto: Alena Palečková

Dimun také Radiožurnálu vysvětlil, jak se tento krok slučuje s tím, že stále platí "stop stav počtu soudců", který v roce 2003 přijal kabinet na návrh exministra Karla Čermáka. "My jsme udělali velký audit v rámci Ministerstva spravedlnosti a jemu podřízených složek soudů a státních zastupitelství a našli jsme finanční prostředky a volná místa, která se během času ukryla v rezortu justice a vybrali jsme 55 kandidátů na tato uvolněná místa, která snad vláda schválí a snad je pan prezident v nejbližší době nové soudce jmenuje, protože je česká justice opravdu potřebuje."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme