Justice hledá ztracený spis v kauze Jiřího Kosteleckého

Ztracené klíče nebo tužka - takovou nepříjemnost už řešil nejeden z nás. Česká justice však zřejmě ztratila něco mnohem většího a významnějšího, totiž celý trestní spis. Týká se muže ze Šumperka, který policisty upozornil na zločin a sám skončil ve vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Jiří Kostelecký strávil ve vazbě dva roky a tři dny. Upozornil policisty na skupinu zlodějů aut a padělatele bankovek; při razii ale komando zatklo i jeho.

Nakonec si vyslechl zprošťující rozsudek, ale trestní spis, který obsahuje všechny důkazy i jména policistů, se ztratil. Ve svém nálezu to ostatně konstatoval i Ústavní soud.

„Já si myslím, že je to zcela nestandardní věc, je to velmi neobvyklé, nikdy jsem se s tím nesetkal. A podle mě se nejedná o náhodu,“ říká Ladislav Myšák, advokát Jiřího Kosteleckého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu ztraceného trestního spisu sleduje reportérka Andrea Čánová

„Jsem přesvědčený, že je povinností ministerstva spravedlnosti udělat vše pro to, aby se zjistilo, proč se spis někde zašantročil. Trestní spis dokumentuje to, že veškeré úkony, které na něm byly páchány, abych tak řekl, byly nezákonné.“

„Ten spis je veden na Krajském soudě v Brně, to je mateřský soud z hlediska tohoto spisu,“ dodává.

Ztrátu prověřuje ministerstvo spravedlnosti

Právě na jihu Moravy totiž komando Jiřího Kosteleckého zatklo. Radiožurnál zjistil, že ministerstvo spravedlnosti už začalo prověřovat, kdo za případnou ztrátu může.

„Pokud se to potvrdí a spis se skutečně ztratil, jde o ojedinělý případ a o zjevné pochybení příslušného soudu, které prošetříme. Pokud je mi známo, tak náměstek ministra spravedlnosti už krajský soud kontaktoval s žádostí o vysvětlení,“ uvedla mluvčí resortu Tereza Palečková.

Místopředseda Krajského soudu v Brně Drahomír Drápal přislíbil, že vše prošetří. „Pokud se skutečně ztratil soudní spis u našeho soudu, tak budu zjišťovat, co se stalo, proč se tak stalo a podobně.“

Ústavní soud rozhodl, že justice porušila práva Jiřího Kosteleckého, a dal mu šanci na odškodnění.

Andrea Čánová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme